24.07.2019
PL EN
24.05.2012 aktualizacja 24.05.2012

Ekolodzy zabezpieczają zimowiska dla nietoperzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko dwadzieścia zimowisk dla nietoperzy na terenie Dolnego Śląska zostanie zabezpieczonych przez ekologów przed wandalami. Zabezpieczenia pozwolą na spokojny sen takim gatunkom nietoperzy jak nocek duży, nocek łydkowłosy, podkowiec mały i nocek orzęsiony.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, które dofinansowuje akcję, Robert Borkacki, obecnie zakończono już zabezpieczanie trzech zimowisk, które znajdują się w poniemieckich bunkrach w okolicach Wrocławia i Milicza.

Zabezpieczenia polega na zamontowaniu specjalnych stalowych krat, a w niektórych obiektach drzwi z otworem wlotowym, w wejściach do obiektów. „Mają one chronić śpiące nietoperze przed ludzką ciekawością, a nierzadko też przed zwykłym wandalizmem. Wybudzony z zimowej hibernacji nietoperz może bowiem nie przetrwać do wiosny” – mówił rzecznik.

Kolejny etap prac zakłada zabezpieczenie jeszcze czternastu zimowisk, które znajdują się w nieczynnych sztolniach m.in. w Górach Izerskich, Karkonoszach i Górach Sowich. Prace mają zostać zakończone w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a ich koszt to ponad 250 tys. zł.

Borkacki przyznał, że poważnym problemem wpływającym na stan zabezpieczeń są zmienne warunki mikroklimatyczne samych podziemi, które przyśpieszają proces korozji, a także niszczenie krat przez wandali. „Dlatego wiele z zamontowanych już zabezpieczeń wymaga także przeprowadzenia konserwacji lub remontu” – dodał.

Rzecznik podkreślił, że nietoperze należą do jednych z najbardziej zagrożonych grup zwierząt na świecie i jest to efekt przede wszystkim szkodliwej działalności człowieka, która doprowadziła do zniszczenia ich siedlisk zmian w środowisku. Przypominał także, że w Polsce wszystkie gatunki nietoperzy objęte są ochroną prawną.

PAP - Nauka w Polsce

mic/ ls/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019