Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.05.2012 aktualizacja 24.05.2012

Instytut Chemii Przemysłowej kończy 90 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawet 2 tys. patentów i setki opracowań na skalę przemysłową powstało po II wojnie światowej w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie. Jednostka obchodzi w tym roku 90-lecie swojego istnienia.

W Instytucie Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego prowadzone są m.in. prace z zakresu biotechnologii, technologii organicznej, lekkiej syntezy organicznej, elektrochemii, badania nad polimerami, poliestrami czy epoksydami. Tu realizowane są m.in. projekty dotyczące recyklingu baterii cynkowo-węglowych i alkalicznych, czy wykorzystania tworzyw polimerowych, w IChP opracowywane są również nanokompozyty odporne na działanie mikroorganizmów,

Jak poinformowano na stronie IChP, historia instytutu sięga maja 1922 roku, kiedy to z inicjatywy prof. Ignacego Mościckiego powstała we Lwowie pierwsza w Polsce placówka naukowa związana z przemysłem chemicznym pod nazwą Chemiczny Instytut Badawczy (ChIB). Kilka lat później, w 1926 roku, siedziba instytutu została przeniesiona do Warszawy.

Zadaniem Chemicznego Instytutu Badawczego była działalność naukowa, mająca na celu budowę i rozwój polskiego przemysłu chemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania surowców krajowych – węgla, gliny i soli kamiennej. Najważniejszym wtedy osiągnięciem instytutu było opracowanie technologii otrzymywania kauczuku syntetycznego (KER), uruchomienie w kraju instalacji do jego produkcji (jako trzeciej na świecie) oraz sprzedaż licencji, na podstawie których wybudowano szereg instalacji zagranicą.

Po przerwie spowodowanej II wojną światową, działalność naukowo-badawczą ChIB reaktywowano już w 1945 roku w ramach Instytutu Przemysłu Chemicznego, z którego w 1948 roku został utworzony Główny Instytut Chemii Przemysłowej, przekształcony następnie w 1951 roku w Instytut Chemii Ogólnej – resortowy instytut Ministerstwa Przemysłu Chemicznego. W 1971 roku, z połączenia Instytutu Chemii Ogólnej oraz Instytutu Tworzyw Sztucznych, powstał Instytut Chemii Przemysłowej. W 1990 roku nadano mu imię Profesora Ignacego Mościckiego.

Dorobek lat powojennych to ok. 2000 patentów, setki oryginalnych opracowań technologicznych i aparaturowych zastosowanych na skalę przemysłową w kraju i zagranicą czy dziesiątki instalacji pracujących w oparciu o licencje IChP.

Badacze instytutu są zdobywcami wielu nagród, wyróżnień i medali. Uhonorowano go m.in. Grand Prix Innova 2011 podczas 60. Targów Brussels Innova 2011. Z kolei podczas XVIII Giełdy Polskich Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości w 2010 roku otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za szczególną aktywność w promocji wynalazków za granicą.

Więcej informacji na temat działalności Instytutu Chemii Przemysłowej znajduje się na jego oficjalnej stronie internetowej: http://www.ichp.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024