Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
16.05.2012 aktualizacja 16.05.2012

Uniwersytet Śląski inauguruje „Uniwersyteckie Spotkania z Nauką”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polimery fotoluminescencyjne, możliwości ich wykorzystania i specyficzne właściwości, będą tematem pierwszej odsłony „Uniwersyteckich Spotkań z Nauką” na Uniwersytecie Śląskim. Pierwszy wykład odbędzie się 17 maja w rektoracie uczelni.

Jednym z patronów medialnych serii spotkań jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

„Uniwersyteckie Spotkania z Nauką” to nowy projekt popularyzujący naukę i rozwijający przedsiębiorczość akademicką na Uniwersytecie Śląskim. Jego celem jest promocja nowoczesnych i zarazem ciekawych dla społeczeństwa technologii opracowanych przez uczonych Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas pierwszego spotkania o polimerach fotoluminescencyjnych opowie dr Andrzej Swinarew z Instytutu Nauki o Materiałach UŚ. Dzięki polimerom, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w produkcji wyświetlaczy, monitorów oraz e-papieru, można będzie np. produkować tzw. rozwijane telewizory.

Spotkanie odbędzie się w laboratorium Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, a inauguracja projektu będzie okazją do jego zwiedzenia. Prof. Jacek Szade z Instytutu Fizyki UŚ, prowadzący badania przy użyciu spektrometru fotoelektronów, zaprezentuje laboratorium badawcze i pokaże jego możliwości.

Budynek Centrum zaprojektowano z myślą o wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii. Całość energii potrzebnej do ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji czerpie on m.in. z instalacji solarnej. Na temat systemu energetycznego Centrum wypowie się konstruktor instalacji - Adam Janiszewski.

Inauguracja „Uniwersyteckich Spotkań z Nauką” odbędzie się 17 maja o godz. 10.30 w chorzowskim laboratorium Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych przy ul. 75 Pułku Piechoty 1.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024