17.11.2019
PL EN
16.05.2012 aktualizacja 16.05.2012

Zainaugurowano Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

Fot. UW Fot. UW

Multimedialne widowisko "Quadromorphosis" i prezentacja 112 informatycznych drużyn z całego świata, zainaugurowały we wtorek Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Ceremonia otwarcia odbyła się w warszawskiej Sali Kongresowej.

Gospodarzem rozpoczynających się Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) jest Uniwersytet Warszawski.

W liście skierowanym do uczestników ceremonii otwarcia prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że jedną z tych dziedzin, w których możemy poszczycić się sukcesami na miarę globalną, jest informatyka i osiągnięcia naszych programistów. "Sukcesy te stały się polską marką w świecie. Dlatego cieszy fakt, że w tegorocznych finałach znalazły się aż cztery polskie uczelnie" - napisał Komorowski.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że nowe technologie są jednym z filarów współczesnego świata. "Zorganizowanie mistrzostw w programowaniu pokazuje, że zależy nam na promowaniu nowych technologii. Wasze umiejętności i pasje, to nasz największy skarb. To wy będziecie decydować, jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości" - powiedziała do uczestników zawodów prezydent stolicy.

Dyrektor tegorocznych finałów prof. Jan Madey wspomniał, że gdy po raz pierwszy brał udział w konkursie w 1994 roku, nawet nie marzył, że finały kiedyś odbędą się w Warszawie. "Po zawodach niektórzy będą szczęśliwi, inni rozczarowani. Jednak wszyscy jesteście zwycięzcami bo znaleźliście się tutaj" - powiedział do uczestników zawodów prof. Madey.

Podczas części oficjalnej, którą poprowadzili Piotr Gąsowski i oraz mim Ireneusz Krosny, zaprezentowano drużyny uczestniczące w warszawskich zawodach.

Zaproszeni na ceremonię goście mogli również obejrzeć multimedialne widowisko ”Quadromorphosis” w reżyserii Piotra Szablińskiego. Autorką choreografii do spektaklu była Agnieszka Glińska, a kompozytorem Tomasz Szymuś. Podczas widowiska zaprezentowano motywy, odnoszące się do polskiej historii, kultury, architektury i tradycji.

W spektaklu wykorzystano nowoczesne projektory, lasery, efekty pirotechniczne, grafikę stretoskopową oraz nowoczesny balet bazujący na fluorescencyjnym body paintingu. Na suficie Sali Kongresowej widzowie, wyposażeni w specjalne okulary, mogli zobaczyć np. warszawską Syrenkę.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, w którym udział biorą studenci.

Zawody odbędą się w czwartek. Uczestnicy będą mieli pięć godzin na rozwiązanie 12 zadań konkursowych. Każda z drużyn ma do dyspozycji jeden komputer i kartki, na których zapisuje wyliczenia.

Polskę w finałach będą reprezentowały cztery zespoły: mistrzostwie Europy Środkowej czyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a także drużyny z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Poznańskiej

Oprócz tytułu mistrza świata w programowaniu zespołowym uczestnicy mogą liczyć na jeden z czterech: złotych, srebrnych lub brązowych medali przyznawanych w konkursie.

Zawody są organizowane od 1977 roku, jednak do 1989 roku brały w nich udział głównie drużyny z USA i Kanady. Pierwszy raz drużyna z Polski w konkursie uczestniczyła w 1994 roku. Polscy informatycy zwyciężyli w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills i 2007 roku w Tokio. Za każdym razem byli to studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ dog/ abe/ rda/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019