19.06.2019
PL EN
30.04.2012 aktualizacja 30.04.2012

„Magia gry - sztuka rywalizacji” – sportowa wystawa w Poznaniu

PAP © 2012 / Klaudyna Kucharska PAP © 2012 / Klaudyna Kucharska

Zabytki archeologiczne pochodzące głównie z badań prowadzonych na terenie Polski, ukazujące różne formy gier, można obejrzeć na wystawie czasowej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. „Archeologia i sport? Zdawałoby się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak! Jesteśmy gotowi na mistrzostwa piłki nożnej UEFA EURO 2012™! Specjalnie dla wielbicieli rywalizacji i sportowych emocji zapraszamy na wystawę prezentującą unikatowe gry z całego świata!” – czytamy w komunikacie prasowym Muzeum.

Zabytki archeologiczne pochodzące głównie z badań prowadzonych na terenie Polski, ukazujące różne formy gier, można obejrzeć na otwartej w piątek wystawie czasowej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. „Archeologia i sport? Zdawałoby się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak! Jesteśmy gotowi na mistrzostwa piłki nożnej UEFA EURO 2012™! Specjalnie dla wielbicieli rywalizacji i sportowych emocji zapraszamy na wystawę prezentującą unikatowe gry z całego świata!” – czytamy w komunikacie prasowym Muzeum.

Najstarsze z artefaktów sięgają metryką czasów rzymskich (ok. 2 tys. lat). Imponująco przedstawia się zbiór kości i żetonów z pierwszych stuleci naszej ery. Zwiedzający nie jest tylko biernym widzem. Sprawdzi swe siły w wybranych konkurencjach – grach zręcznościowych, losowych, intelektualnych i pościgowych. Muzealnicy wydzielili również przestrzeń, gdzie można obejrzeć rozgrywki z tak egzotycznych stron świata, jak starożytny Babilon, Indie czy państwo Majów, oraz samodzielnie rozegrać partię kręgli wykonanych według wzorów średniowiecznych.

Myślą przewodnią ekspozycji jest ukazanie idei, jakie towarzyszyły powstawaniu gier i stosunku człowieka do różnych form rywalizacji. Dla społeczności starożytnych i średniowiecznych gry nie były kiedyś jedynie źródłem rozrywki i relaksu. Ich wymiar był głębszy. Były częścią rytuałów i obrzędów religijnych. Kurator wystawy, Agnieszka Stempin przekonuje że traktowano je z ogromną powagą, ale równocześnie dostarczały wielu emocji. Rzuty kośćmi informowały o woli bogów, piłka była odwzorowaniem wędrówki Słońca, wygrana w tabula stawała się probierzem lojalności wobec władcy.

„Na wystawie, której towarzyszą takie okoliczności, jak mistrzostwa futbolowe, nie mogło zabraknąć piłki. Jednak zabytki tego rodzaju szyte dawniej z gałganków lub ścinków skóry, nie przetrwały do naszych czasów. Dzięki fragmentarycznie zachowanym egzemplarzom oraz przedstawieniom ikonograficznym stworzyliśmy kopie tego zabytku ukazującą średniowieczną piłkę futbolową” – zachęcają muzealnicy.

Jedną z najstarszych piłek w kolekcjach muzealnych, pochodzącą z lat 30. XX w., użyczyło na wystawę Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ta służyła szczypiornistom.

Ekspozycja będzie otwarta do 26 sierpnia 2012 r. Kuratorem ekspozycji jest Agnieszka Stempin.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019