Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.04.2019 aktualizacja 10.04.2019

Ekspresja genu związana z lepszym rokowaniem przy raku jelita grubego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poziom ekspresji genu CCR4 może pomóc zidentyfikować pacjentów z rakiem jelita grubego, których rokowania są lepsze lub gorsze - poinformowali badacze podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem (AACR), który odbył się na przełomie marca i kwietnia w Atlancie.

Naukowcy z Augusta University w USA przyjrzeli się 15 genom związanym z rakiem jelita grubego. Osiem z nich wpływało na zmniejszenie przeżywalności, a siedem na jej zwiększenie. Okazało się, że ekspresja jednego z tych genów - CCR4 - była bardziej nasilona w grupie pacjentów z dobrymi prognozami, nawet jeśli nowotwór zdiagnozowany był z późnym stadium.

Gen CCR4 należy do cytokin chemotaktycznych, które biorą udział w procesie migracji leukocytów zwalczających patogeny.

"Jeśli w komórkach nowotworowych zachodzi ekspresja tego genu, układ immunologiczny ma mniej trudności z zaatakowaniem tych komórek" - mówi autor badań Chance Bloomer.

Badaniom genetycznym poddano próbki pobrane od 750 pacjentów z rakiem jelita grubego w różnych stadiach. Pacjenci z większą ekspresją genu CCR4 lepiej reagowali na leczenie, częstsze były u nich okresy remisji oraz żyli dłużej. Większa ekspresja genu CCR4 miała związek z lepszym rokowaniem nawet u osób z rakiem jelita grubego w IV stadium.

"Opracowanie modelu pomagającego dokładniej prognozować rozwój choroby może ułatwić identyfikowanie pacjentów, u których należałoby zastosować bardziej agresywne leczenie, które jest niekomfortowe i wiąże się z silniejszymi skutkami ubocznymi" - komentują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024