Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.03.2019 aktualizacja 22.03.2019

Bakterie mają związek z agresywnością guzów trzustki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Obecność pochodzących z jamy ustnej bakterii może wskazywać na złośliwość torbielowatej zmiany w trzustce – informuje pismo “Gut”.

Rak trzustki to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Choroba jest często wykrywana późno, co sprawia, że w większości przypadków rokowanie jest niepomyślne. Jednak nie wszystkie guzy trzustki maja charakter nowotworowy. Na przykład tak zwane torbielowate nowotwory trzustki mogą okazać się zmianami łagodnymi. Trudno jednak odróżnić je od złośliwych.

Aby wykluczyć raka, w wielu wypadkach przeprowadza się operacje. Operacje te stanowią znaczące obciążenie zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu opieki zdrowotnej.

Teraz naukowcy z Karolinska Institutet wykazali, że obecność bakterii w torbielowatych guzach ma związek ze złośliwością tych zmian patologicznych.

"Większość bakterii znajdujemy na etapie, w którym torbiele zaczynają wykazywać oznaki raka - mówi docent Margaret Sällberg Chen z Katedry Medycyny Stomatologicznej w Karolinska Institutet. - Mamy nadzieję, że można to wykorzystać jako biomarker do wczesnej identyfikacji torbieli nowotworowych, które muszą zostać chirurgicznie usunięte w celu wyleczenia raka, co z kolei zmniejszy również liczbę niepotrzebnych operacji nowotworów łagodnych. Najpierw konieczne jednak będą badania, aby potwierdzić nasze ustalenia”.

Badano obecność bakteryjnego DNA w płynie z torbieli trzustki u 105 pacjentów, porównując typ i nasilenie nowotworów. Jak się okazało, płyn z cyst z dysplazją wysokiego stopnia i rakiem zawierał znacznie więcej bakteryjnego DNA niż pochodzący z łagodnych torbieli.

Aby zidentyfikować bakterie, naukowcy zsekwencjonowali DNA 35 próbek, które miały duże ilości bakteryjnego DNA. Odkryli znaczące różnice w składzie bakterii między poszczególnymi pacjentami, ale także większą obecność pewnych bakterii pochodzących z jamy ustnej w płynie i tkance z torbieli z dysplazją dużego stopnia i rakiem.

Wyniki mogą pomóc ponownie ocenić rolę bakterii w rozwoju torbieli trzustki. Jeśli dalsze badania wykażą, że bakterie rzeczywiście wpływają na proces patologiczny, może to prowadzić do nowych strategii terapeutycznych z użyciem środków przeciwbakteryjnych.

Naukowcy badali także różne czynniki, które mogłyby wpływać na ilość bakteryjnego DNA w płynie wewnątrz guza. Więcej bakteryjnego DNA wykrywano u pacjentów, którzy przeszli endoskopię trzustki, podczas której mogło dojść do przeniesienia bakterii z jamy ustnej do trzustki. Jednak wyniki nie były jednoznaczne. Tak czy inaczej eksperci proponują przepłukiwanie jamy ustnej płynem przeciwbakteryjnym przed badaniem. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024