17.11.2019
PL EN
14.03.2019 aktualizacja 14.03.2019

Opole/25-lecie powstania Uniwersytetu Opolskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Galą jubileuszową w Filharmonii Opolskiej uczczono 25. rocznicę powołania Uniwersytetu Opolskiego. Uczelnia powstała w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i nyskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Tegoroczne obchody 25. lecia istnienia uczelni odbywają się pod hasłem "65 lat tradycji, 25 lat uniwersytetu", nawiązując do założonej w 1950 roku we Wrocławiu i przeniesionej w 1954 roku do Opola, Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Podczas otwarcia uroczyststej gali rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk przypomniał o kilku historycznych próbach utworzenia na terenie opolskiej części Górnego Śląska szkoły o charakterze akademickim. Jak powiedział, Uniwersytet Opolski "został zbudowany na marzeniach", których fundamentami były wcześniejsze inicjatywy władców i starania wszystkich środowisk regionu, które ostatecznie doprowadziły do przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w nowoczesną uczelnię.

W ramach UO funkcjonuje dziewięć wydziałów, oferujących studia na ponad 70 kierunkach. Uczelnia zatrudnia blisko siedmiuset pracowników naukowych i kształci ponad osiem tysięcy studentów, wśród których około siedmiuset to obcokrajowcy z 44 państw całego świata.

Jak informuje biuro promocji UO, uczelnia uczestniczy w programie Erasmus gwarantującym wymianę studencką z wieloma krajami, realizuje studia Europa Master, umożliwiające zdobycie jednocześnie dyplomów trzech uczelni: UO, Uniwersytetu w Dijon oraz Uniwersytetu w Moguncji. Działa tu także Centrum Partnerstwa Wschodniego, mające za zadanie zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą oraz wymianę studencką. Nowością w ofercie uczelni jest działający drugi rok kierunek lekarski. Obecnie, łącznie na dwóch rocznikach, pobiera na nim naukę ponad dwustu studentów. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019