18.08.2019
PL EN
07.02.2019 aktualizacja 07.02.2019

Pliszka górska z Drawieńskiego Parku Narodowego doleciała do Hiszpanii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pliszka górska z Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN) doleciała do Hiszpanii pokonując dystans prawie 2 tys. km. To pierwsza informacja zwrotna o ptaku tego gatunku, który zaobrączkowany został nad rzeką Drawą – informuje Joanna Osińska z DPN.

W połowie stycznia br. pliszka została zaobserwowana ok. 70 km na południe od Walencji. „Od czasu, kiedy po raz ostatni była przez nas widziana, do momentu udokumentowania jej obecności w Hiszpanii minęło 956 dni” - powiedział Marcin Bielatko z zespołu zajmującego się badaniem drawieńskich ptaków.

Dodał, że z informacji przekazanych przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN (zbiera dane o obrączkowanych ptakach) wynika, że niewielki ptak pokonał dystans 1988 km.

Ten osobnik wykluł się nad rzeką Drawą a na początku czerwca 2016 r., wraz z pięciorgiem rodzeństwa, został zaobrączkowany. To był początek badań nad tym gatunkiem w DPN.

„Dane o pliszce widzianej w Hiszpanii, to pierwsza wiadomość powrotna, na którą czekaliśmy z nieukrywaną niecierpliwością. Liczymy na kolejne, gdyż dotychczas w ramach monitoringu pliszek górskich i siwych zaobrączkowaliśmy już kilkadziesiąt ptaków” – powiedział Bielatko.

Każda informacja zwrotna o zaobrączkowanym ptaku wzbogaca wiedzę o biologii danego gatunku. W przypadku DPN, oprócz pliszki, od znacznie dłuższego czasu monitoringiem i badaniami są objęte zimorodki. Te niewielkie, lecz niezwykle barwnie upierzone ptaki są uznawane za jeden z symboli tego parku narodowego.

Drawieńskie zimorodki także były stwierdzane w odległej Hiszpanii czy na Wyspach Brytyjskich, ale można je również spotkać w Niemczech lub Holandii.

Przyrodnicy z DPN proszą, by po znalezieniu zaobrączkowanego ptaka skontaktować się ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku lub wypełnić elektroniczny formularz, który jest dostępny na stronie: www.stornit.gda.pl 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019