18.08.2019
PL EN
18.01.2019 aktualizacja 18.01.2019

Społeczność Uniwersytetu Gdańskiego uczciła pamięć zmarłego Pawła Adamowicza

Fot. PAP/Adam Warżawa 18.01.2019 Fot. PAP/Adam Warżawa 18.01.2019

Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego minutą ciszy uczciła w piątek pamięć zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Celem uroczystości na uczelni miało być również wyrażenie sprzeciwu wobec mowy nienawiści.

Pracownicy, studenci Uniwersytetu Gdańskiego i przedstawiciele władz uczelni zgromadzili się w piątek o g. 15 na placu przed wejściem do Wydziału Nauk Społecznych i uczcili pamięć zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Podczas zgromadzenia krótkie przemówienia wygłosili: prof. Zdzisław Brodecki, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG i dr hab. Dorota Pyć. W ciepłych słowach wspominali prezydenta Pawła Adamowicza, wielokrotnie podkreślając jego otwartość oraz chęć do współpracy i rozwoju. Przemawiający zwrócili uwagę, jak ważne były dla niego odwaga w głoszeniu poglądów, wolność oraz rozmowa z drugim człowiekiem.

Na koniec spotkania uczestnicy wysłuchali utworu "The Sound of Silence". O przebiegu uroczystości poinformowało PAP biuro rzecznika prasowego UG.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. (PAP)

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019