18.08.2019
PL EN
18.01.2019 aktualizacja 18.01.2019

Rzeszów/ Szkoły będą współpracować z Podkarpackim Centrum Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 80 szkół będzie współpracowało z Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” (PCN), które ma powstać do 2022 r. w podrzeszowskiej Jasionce. Koszt budowy placówki to ok. 83 mln zł.

W piątek w Rzeszowie podpisana została umowa o utworzeniu systemu szkół partnerskich PCN między Wojewódzkim Domem Kultury, który odpowiada za budowę centrum, a podkarpackim Kuratorium Oświaty.

Obecny na uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że powstanie systemu szkół partnerskich jest bardzo ważne.

„Przyszłe centrum nauki to nie tylko budynek, ale też to, co będzie się w nim działo. Żeby zainteresować młodzież nauką potrzeba dobrych pomysłów, które rodzą się we współpracy. Wejście w ten system szkół i kuratorium oświaty jest ważnym elementem dla edukacji naszej młodzieży” – mówił Ortyl.

Zdaniem podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch, w dzisiejszych czasach nauka potrzebuje promocji. „Potrzebuje też nowoczesnej przestrzeni po to, aby poprzez różnego rodzaju doświadczenia zainteresować młodych ludzi nauką” – dodała.

Szkoły partnerskie PCN będą organem doradczym, konsultacyjnym i weryfikującym działania centrum. Będą pomagać w prowadzeniu codziennej działalności, czyli pokazów, wystaw i warsztatów. Będą też miały za zadanie propagować i wspierać nowe formy działalności centrum nauki w ramach Klubów Młodego Odkrywcy. W zamian za to będą mogły liczyć na szczególne traktowanie np. przy rezerwacji terminów czy korzystania z infrastruktury centrum.

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Inwestycja ma kosztować ok. 83 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa to ok. 15 proc. Reszta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Planowany termin uruchomienia centrum to III kwartał 2022 r.

Centrum będzie miało cztery kondygnacje i ponad 3 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Gotowa jest już koncepcja i wizualizacja budynku.

Oprócz części ekspozycyjnej w centrum znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Obejmował będzie 3 laboratoria poświęcone fizyce, chemii i biologii oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową, w której odbywać będą się zajęcia związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem.

Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu ma być ogłoszony w I kwartale br. Sama budowa ma ruszyć w 2020 roku. Równolegle prowadzone będzie postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019