23.08.2019
PL EN
04.12.2018 aktualizacja 04.12.2018

Łódź/Ok. 500 gości na konferencji o innowacjach w medycynie i ochronie zdrowia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ok. 500 osób - w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej, firm technologicznych i uczelni - bierze udział w największej europejskiej konferencji z obszaru innowacji w medycynie i ochronie zdrowia – EIT Health Summit 2018, która rozpoczęła się we wtorek w Łodzi.

Główny organizator konferencji - EIT Health - to jedna z największych organizacji z obszaru zdrowia i innowacji na świecie, wspierana przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Od kilku lat współpracuje z nią Uniwersytet Medyczny (UMED) w Łodzi, stąd pomysł, by trzecie z kolei spotkanie europejskiej społeczności EIT Health zorganizować w tym mieście; wcześniejsze miały miejsce w Barcelonie i Londynie.

W ramach współpracy z EIT Health łódzka uczelnia medyczna została partnerem międzynarodowego projektu CLOSE, w którym naukowcy pracują nad stworzeniem "sztucznej trzustki" dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i współistniejącymi chorobami, oraz nad platformą teleinformatyczną monitorującą leczenie takich pacjentów.

Jak podkreśliła prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UMED prof. Lucyna Woźniak, projekty naukowe realizowane w uczelni, zgodnie z założeniami trójkąta wiedzy, znajdują swoją kontynuację zarówno w nowych, zintegrowanych programach kształcenia, jak również we współpracy z biznesem. "Uczelnia intensywnie poszukuje i rozwija nowe modele współpracy z otoczeniem zewnętrznym m.in. opracowując i testując rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowania w medycynie, farmacji czy systemie ochrony zdrowia" - zaznaczyła.

W sumie Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi 28 projektów w ramach funduszy strukturalnych na łączną kwotę 40 mln euro, 112 grantów naukowych na kwotę 14 mln euro, 16 projektów międzynarodowych i 29 dużych projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę ponad 155 mln euro. Uczelnia jest jednym z czterech polskich i jednym ze 146 europejskich partnerów EIT Health.

Ze wsparcia EIT Health korzystają też polskie start-upy. W tegorocznych edycjach konkursów dla młodych innowatorów m.in. w dziedzinie zdrowia, najwięcej zespołów pochodziło z Polski. W finale znalazł się m.in. polski projekt FindAir – inteligentne urządzenie do monitorowania astmy, wsparte algorytmami sztucznej inteligencji. Inna polska spółka - SensDx - wygrała ubiegłoroczny finał konkursu EIT Health InnoStars. Zespół opracował precyzyjne i tanie testy do diagnostyki personalnej określonych patogenów i biomarkerów.

Dwudniowej konferencji EIT Health Summit, która rozpoczęła się we wtorek w Łodzi, również towarzyszyć będzie finał European Health Catapult - konkursu, w którym europejskie start-upy powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 135 tys. euro.

Podczas wydarzenia zaprezentują się 22 start-upy, które powalczą o nagrody finansowe na dalszy rozwój produktów w trzech kategoriach: Medtech, Biotech i Digital Health. Zaplanowano także prezentację m.in. stworzonego przez byłych pracowników Google urządzenia iBreve przeznaczonego dla osób cierpiących z powodu stresu, lęków czy chronicznych zaburzeń oddechu i działającego w oparciu o analizę wzorców oddechu, start-upu FeetMe – twórcy zdigitalizowanych, inteligentnych wkładek do obuwia, czy Mindpax - nowych cyfrowych biomarkerów ułatwiających przewidzenie nawrotów schizofrenii oraz choroby dwubiegunowej.

EIT Health to jedna z największych na świecie inicjatyw z obszaru zdrowia, tworzona przez 146 wiodących partnerów – przedstawicieli największych firm medycznych i farmaceutycznych, uczelni medycznych, ośrodków badawczo-rozwojowych. Celem organizacji, dysponującej budżetem w wysokości 2 mld euro, jest zwiększenie poziomu innowacyjności w obszarze medycyny w Europie i poprawa jakości życia obywateli państw członkowskich.

Jednym z siedmiu obszarów geograficznych EIT Health jest EIT Health InnoStars -skoncentrowany na krajach zakwalifikowanych przez European Innovation Scoreboard (EIS) do grona państw rozwijających się pod kątem innowacji; należą do nich m.in. Polska, Węgry, Chorwacja, Portugalia, Włochy i Walia. InnoStars to 24 partnerów, takich jak m.in. GE Healthcare, Celon Pharma S.A., Comarch, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, University of Coimbra, University of Lisbon, Instituto Pedro Nunes (IPN), Glintt. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019