Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
23.11.2018 aktualizacja 23.11.2018

Litwa/ Wystawa „Medycyna wileńska w II Rzeczypospolitej”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Wileńskiego została otwarta w czwartek wystawa „Medycyna wileńska w II Rzeczypospolitej”. W uroczystości wziął udział polski minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Medycyna wileńska w okresie międzywojennym ma ogromne znaczenie dla historii i tradycji obu narodów” - powiedział podczas otwarcia wystawy minister Szumowski. Dodał, że „ludzie, którzy tworzyli naukę na Uniwersytecie Stefana Batorego, tworzyli kulturę Wilna, Litwy, Polski”.

Przypomniał, że „wileńska uczelnia była drugim najstarszym uniwersytetem na ziemiach Rzeczypospolitej”. „Studiowały tu wybitne postacie, których wiedza promieniowała później nie tylko na Litwę i Polskę, ale również na ówczesną Europę” - powiedział.

Wystawa przedstawia mniej znany na Litwie, ale znaczący w historii Uniwersytetu Wileńskiego etap, czyli dzieje Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w latach 1919-1939. Wystawa prezentuje m.in. kadrę profesorską uczelni oraz przybliża życie i działalność jej rektora prof. Aleksandra Januszkiewicza.

Prezentowana ekspozycja powstała staraniem Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wileńskiego, ambasady Polski w Wilnie, Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie im. Stanisława Konopki i Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie.

„Ta wystawa powstała głównie z myślą o kolegach Litwinach. Chcieliśmy litewskiemu środowisku medycznemu przypomnieć historię wileńskiej medycyny z okresu II Rzeczypospolitej” - powiedział PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie Dariusz Żybort.

Przypomniał, że „przedwojenny okres wileńskiej medycyny ciągle pozostaje w cieniu historii medycyny Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie”. „Bardzo się cieszymy, że nasza propozycja zorganizowania wystawy została szybko i pozytywnie zaaprobowana przez władze Uniwersytetu Wileńskiego” - powiedział Żybort.

„Historia Uniwersytetu Stefana Batorego jest historią, którą trzeba się szczycić. Każda uczelnia chciałaby mieć takich profesorów” - powiedział prof. Algirdas Utkus, dziekan Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Wileńskim.

„Uniwersytet Stefana Batorego to ważna część wspólnego polsko-litewskiego dziedzictwa historycznego, a działalność Wydziału Medycznego ma duże znaczenie dla Litwy i Polski” - wskazał Żybort. Przypomniał m.in. nazwiska pracujących wówczas w Wilnie profesorów - Kazimierza Pelczara, prekursora onkologii, Kazimierza Wacława Karaffy-Korbutta, pioniera w dziedzinie higieny i medycyny pracy, Stanisława Karola Władyczki, organizatora i kierownika kliniki neurologicznej w Wilnie.

„Po II wojnie światowej profesorowie z Wilna zakładali uniwersytety medyczne w Polsce - w Gdańsku, Wrocławiu. Mamy naprawdę czym się szczycić” - podkreślił Żybort.

W piątek na wileńskim cmentarzu Świętych Piotra i Pawła zostanie odsłonięty po renowacji pomnik nagrobny prof. Kazimierza Wacława Karaffy-Korbutta (1878-1935) doktora medycyny, od 1922 r. profesora Uniwersytetu Wileńskiego, założyciela i kierownika Katedry Higieny. Proce renowacyjne zostały wykonane ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą, za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Tego samego dnia na Rossie zostanie też odsłonięty po renowacji pomnik nagrobny prof. Leona Kazimierza Klotta (1868-1933), doktora medycyny, tytularnego generała brygady Wojska Polskiego, naczelnego lekarza Kasy Chorych w Wilnie. Prace zostały wykonane dzięki wsparciu Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

W uroczystości odsłonięcia pomników udział zapowiedział minister Szumowski. W piątek ministrowie zdrowia Polski i Litwy Łukasz Szumowski i Aurelijus Veryga podpiszą też dwustronne porozumienie w zakresie ochrony zdrowia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024