Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
17.11.2018 aktualizacja 17.11.2018

Niedźwiedzie polarne w rejonie Morza Czukockiego nadal niezagrożone ociepleniem klimatu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie wszystkie niedźwiedzie polarne dotkliwie odczuwają skutki ocieplającego się klimatu. Amerykańscy naukowcy odkryli, że subpopulacja niedźwiedzi zamieszkująca region Morza Czukockiego jest zaskakująco liczna i cieszy się dobrym zdrowiem.

Wyniki badania, przeprowadzonego pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle (USA), ukazały się w czasopiśmie "Scientific Reports" (https://www.nature.com/articles/s41598-018-34824-7 ).

Udało się w nim ustalić, że rejon Morza Czukockiego, między Alaską a Syberią, zamieszkuje około 3 tys. niedźwiedzi polarnych. Główny autor Eric Regehr z Ośrodka Badań Polarnych Uniwersytetu Waszyngtońskiego ocenia to jako relatywnie dużą populację.

"Mimo tego, że (zwierzęta) mają dziś o jeden miesiąc mniej na polowanie na pokrywie lodowej niż 25 lat temu, odkryliśmy, że populacja wokół Morza Czukockiego w latach 2008 do 2016 miała się całkiem dobrze" – mówi naukowiec.

Niedźwiedzie polarne potrzebują morskiego lodu, by polować – głównie na foki - i rozmnażać się. "Utrata pokrywy lodowej na morzu wskutek zmian klimatu pozostaje głównym zagrożeniem dla tego gatunku, ale badanie pokazuje różnice, kiedy i gdzie efekty utraty lodu są widoczne. Niektóre subpopulacje już się zmniejszają, inne nadal sobie radzą" – podkreśla Regehr.

Subpopulacja czukocka, jak sugeruje badanie, jest tą, której skutki kurczącego się lodu jeszcze nadmiernie nie dotknęły. Dlaczego? Według Regehra rozwiązanie zagadki tkwi w bogatych w substancje odżywcze, płytkich wodach Morza Czukockiego. Przekłada się to na dużą liczebność fok, co być może kompensuje niedźwiedziom polarnym utracony miesiąc polowania na lodzie, uważa badacz.

Dodatkowe obserwacje niedźwiedzi w tym regionie potwierdziły, że zwierzęta są w większości zdrowe i dobrze odżywione. Mają podobną ilość tkanki tłuszczowej co niedźwiedzie 25 lat temu – co naukowcy uznają za wskaźnik dobrego stanu zdrowia. Zadowalające są też wskaźniki reprodukcyjne i przeżywalności młodych osobników.

Dane pochodziły z dziesięciu lat badań tej subpopulacji niedźwiedzi. Zastosowano je w nowym modelu mającym szacować rozmiary populacji dużych drapieżników, które są bardzo mobilne a ich terytoria obejmują duże obszary.

Po raz pierwszy w modelu uwzględniono też doświadczenia i wiedzę lokalnych, rdzennych społeczności, które – jak mówią badacze – od pokoleń ”żyją w krainie niedźwiedzi polarnych przez cały rok i wyjątkowo lepiej rozumieją te zwierzęta”.

Naukowcy wyróżniają 19 subpopulacji niedźwiedzi polarnych na świecie. Za ochronę subpopulacji czukockiej odpowiedzialna jest wspólna amerykańsko-rosyjska komisja. "To nasz wspólny zasób, bo niedźwiedzie polarne wędrują tam i z powrotem między Stanami a Rosją” – mówi Regehr. (PAP)

dwo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024