Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.11.2018 aktualizacja 07.11.2018

Naukowcy UJ analizują wpływ PEM na zdrowie i oferują bezpłatne badania

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie analizują wpływ pola elektromagnetycznego (PEM) na zdrowie. Do udziału w projekcie zapraszają chętnych z Krakowa i okolic. W zamian oferują pakiet badań o wartości blisko 1,5 tys. zł.

Na badania można się zgłaszać do końca listopada. Najpierw trzeba wypełnić ankietę, która ma określić skalę zjawiska nadwrażliwości elektromagnetycznej i subiektywnej opinii na temat oddziaływania pól elektromagnetycznych na nasz organizm. Ostatnim punktem ankiety jest dobrowolna zgoda na udział w badaniach klinicznych.

Z osób, które jej udzielą, na podstawie oceny ich indywidualnych cech, takich jak narażenie na ekspozycję, wiek, płeć i stan zdrowia, wyłoniona zostanie grupa zakwalifikowana do drugiego etapu, czyli do badań klinicznych o wartości blisko 1,5 tys. zł. Badaczom zależy na jak największej liczbie ankiet.

"Pola elektromagnetyczne są wszechobecne i nie sposób ich uniknąć" – podkreślił prof. Eugeniusz Rokita z Zakładu Biofizyki Katedry Fizjologii Wydziału Lekarskiego CM UJ.

Jak wyjaśnił, źródła pól są obecne w środowisku naturalnym (np. jako jedna ze składowych promieniowania kosmicznego), ale ich natężenia są miliony razy mniejsze niż natężenia pól pochodzących ze źródeł sztucznych, wytworzonych przez naszą cywilizację.

"Rosnąca liczba urządzeń komunikacji bezprzewodowej czyni problem wpływu PEM na nasze organizmy szczególnie istotnym. Wiele zależy od częstotliwości fal, ich natężenia, czasu ekspozycji i odległości od źródła" – wskazał uczony.

Ankietę można wypełnić na stronie elektrowrazliwi.cm-uj.krakow.pl lub osobiście w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. św. Łazarza 16). (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024