Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.09.2018 aktualizacja 25.09.2018

Pięć książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. prof. Kotarbińskiego

Łódź, 03.10.2017. Pomnik profesora Tadeusza Kotarbińskiego (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski Łódź, 03.10.2017. Pomnik profesora Tadeusza Kotarbińskiego (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski

Pięć książek powalczy o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych 2018 r. To czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki.

Kapituła Konkursu o Nagrodę im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych tego roku - poinformował rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Wśród nominowanych są: "Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej" Moniki Bobako, wydana przez Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, "Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu" Adama Dyrdy, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego SCHOLAR oraz "Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ `Solidarność` i KSS `KOR` 1981-1984" Andrzeja Friszke, wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności.

Do tegorocznej nagrody nominowano także: "Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką" Piotra Madajczyka wydaną przez Wydawnictwo NERITON oraz książkę "Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?" Nataszy Szutty, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Academicon.

Laureata czwartej edycji Konkursu o Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego poznamy 25 listopada, uroczystość odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej.

Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce, a jej wysokość to 50 tys. zł.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: prof. Jan Strelau (SWPS), za książkę "Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania", dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) nagrodzona za pracę "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza" oraz ubiegłoroczna laureatka dr Dorota Sajewska (IKP UW), którą nagrodzono za dzieło "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny". Dr Sajewska przekazała całą nagrodę w wysokości 50 tys. na cele charytatywne.

Zdaniem przedstawicieli uczelni w ciągu trzech edycji nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego udało się stworzyć ogólnopolskie środowisko wybitnych humanistów, którzy w przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju tej nauki.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor UŁ - był wybitnym uczonym, filozofem, etykiem i znakomitym nauczycielem akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024