18.06.2019
PL EN
24.09.2018 aktualizacja 24.09.2018

Organizmy sprzed 558 mln lat - to najstarsze zwierzęta

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badania fizykochemiczne skał potwierdziły, że formy życia sprzed 558 mln lat należy zaliczyć do zwierząt – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Science”.

Morskie organizmy nazwane Dickinsonia znane są paleontologom jedynie z odcisków ciał w mule. Od ponad 70 lat trwa spór, jak należy je zaklasyfikować. Niektórzy uważali je wręcz za duże, jednokomórkowe ameby lub za ślepą uliczkę ewolucji.

Dickinsonia dorastały do niemal półtora metra długości, miały owalny kształt i odznaczały się podwójną symetrią. Na odciskach zaznaczone są żebrowate linie rozchodzące się symetrycznie w poprzek ciała.

Żyły w tajemniczym okresie tzw. ediakaru, obfitującego w zadziwiające formy życia, ok. 20 mln lat przed eksplozją kambryjską, w wyniku której wyłoniło się wiele nowych gatunków zwierząt.

Najnowsze odkrycie odcisków Dickinsonia na wybrzeżu Morza Białego w Rosji pozwoliło na ustalenie, że te pradawne organizmy zaliczyć trzeba do zwierząt. W skałach otaczających znaleziska stwierdzono wysoki poziom cząsteczek cholesterolu, który jest tłuszczem typowym dla organizmów zwierzęcych.

Badania prowadzone były przez naukowców z Australijskiego Narodowego Uniwersytetu, Rosyjskiej Akademii Nauk oraz z dwóch niemieckich ośrodków – z Uniwersytetu w Bremie i Instytutu Biogeochemii im. Maxa Plancka.

Więcej - na stronie:

https://anu.prezly.com/researchers-find-holy-grail-of-palaeontology-558-million-year-old-fat-reveals-earliest-known-animal# (PAP)

krx/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019