Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.09.2018 aktualizacja 01.09.2018

Stypendyści Banacha na kursie językowo-adaptacyjnym w Katowicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przeprowadzi we wrześniu miesięczny kurs językowo-adaptacyjny dla 60 obcokrajowców podejmujących w Polsce studia w ramach Programu Stypendialnego im. Stefana Banacha.

Katowicka szkoła przeprowadzi taki kurs już po raz szósty, jako jedyna placówka w Polsce.

Studenci z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, którzy w nowym roku akademickim rozpoczną studia na polskich uczelniach, wezmą udział w wykładach i seminariach poszerzających ich wiedzę o Polsce, a także w intensywnym kursie języka polskiego.

Jak poinformowała Maria Czempka-Wewióra ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej, słuchacze kursu zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi roli Polski w Unii Europejskiej, międzynarodowych stosunków polityczno-gospodarczych, obecnej sytuacji ekonomicznej, świadomości społecznej Polaków, historii oraz szkolnictwa wyższego w Polsce, a także zasad współżycia akademickiego.

Będą też mieli okazję uczestniczyć w dodatkowych zajęciach rozwijających ich umiejętności językowe: dyskusjach, konwersatoriach oraz warsztatach dotyczących polskich zwyczajów i tradycji.

Zaplanowano też wycieczki, które pomogą im lepiej poznać Polskę, m.in. do Krakowa, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oraz w Beskidy. W Katowicach zwiedzą m.in. powstałe w ostatnich latach nowoczesne obiekty architektoniczne Katowic: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Uroczysta inauguracja kursu odbędzie się 3 września w sali Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład inauguracyjny wygłosi prorektor ds. badań naukowych prof. Andrzej Noras, a stypendystów powita także Łukasz Wojdga, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, na której zlecenie kurs jest organizowany.

Program stypendialny, noszący imię wybitnego polskiego matematyka, współtwórcy lwowskiej szkoły matematycznej Stefana Banacha (1892-1945), jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, realizowaną w ramach polskiej pomocy rozwojowej. Ideą programu jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina) oraz krajów Azji Centralnej (Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan) poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli tych państw.

Program umożliwia podjęcie studiów drugiego stopnia na uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024