Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.08.2018 aktualizacja 29.08.2018

Krakowscy archeolodzy poznają pradzieje Jordanii

Poznanie okresu, w którym powstały pierwsze ośrodki miejskie na Bliskim Wschodzie - to cel badań, które za kila dni rozpoczną archeolodzy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Jordanii. Naukowcy liczą na ciekawe znaleziska, bo rejon ten nadal jest słabo przebadany.

Od kilku lat zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) prowadzi prace poszukiwawcze i wykopaliskowe, których celem jest zbadanie najważniejszych zjawisk, które miały miejsce w tym regionie w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu, czyli w czasach, gdy zaczęły powstawać pierwsze ośrodki miejskie na Bliskim Wschodzie. Szczególnie istotny jest dla nich okres wczesnej epoki brązu trwający od 3700 do 1950 lat p.n.e.

"W tym roku planujemy kontynuację prac badawczych zainicjowanych w roku ubiegłym, ale także rozpoczęcie badań w kolejnych miejscach i przeprowadzenie badań laboratoryjnych, których celem będzie precyzyjne określenie wieku wcześniejszych znalezisk" - poinformował PAP dr Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który kieruje przedsięwzięciem finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Badacze skupiają się na badaniu pozostałości z czasów, które obfitowały w kluczowe dla rozwoju ludzkiej kultury wydarzenia. Jak wylicza Kołodziejczyk, powstały wówczas pierwsze ośrodki o charakterze miejskim, rozwijała się technologia produkcji metalurgii i następował rozkwit handlu dalekosiężnego.

"To wtedy w Egipcie i na obszarze Bliskiego Wschodu powstały pierwsze królestwa o charakterze przestrzennym oraz miasta-państwa. Pojawiło się też pismo oraz rozbudowana ideologia władzy i religii" - wylicza Kołodziejczyk. Jednak - jego zdaniem - do tej pory badacze nie rozpoznali dostatecznie tego okresu w dziejach rejonu południowej Jordanii. "Nasza wiedza na temat tego obszaru jest jednak zbyt mała i wymaga zdecydowanego poszerzenia. Z pewnością nie był to rejon, w którym w tym czasie nic się nie działo" - dodaje.

W ubiegłym roku archeolodzy z UJ rozpoczęli wykopaliska na dwóch nieznanych dotąd stanowiskach archeologicznych: Faysaliyya i Munqata`a. Powrócą tam też za kilka dni. Pierwsze - Faysaliyya - to gigantyczny kompleks osadniczo-gospodarczy położony na pustynnym płaskowyżu, funkcjonujący od okresu paleolitu do czasów epoki brązu. Wśród najciekawszych znalezisk są narzędzia paleolityczne tzw. pięściaki i obozowisko z okresu wczesnej epoki brązu.

Krakowscy archeolodzy udadzą się też do Munqata`a. Odkryli tam osadę z kamiennymi konstrukcjami z okresu neolitu. Znaleziona na jej terenie malowana ceramika i narzędzia krzemienne wskazują na jej związki z kulturą nazywaną przez archeologów Jerycho IX (od słynnego stanowiska w Palestynie). Niektóre ze znalezionych tam do tej pory zabytków świadczą także pobycie ludzi do epoki brązu.

"Miejsce położone jest w głębokiej dolinie, do której prowadzi jedynie stroma ścieżka, którą trzeba znosić na dół nie tylko sprzęt, ale także zapasy wody i żywności. Warto było jednak zdecydować się na ten wysiłek ze względu na bardzo interesujące znaleziska" - zaznacza dr Kołodziejczyk.

Krakowscy archeolodzy będą prowadzić w tym roku badania do końca września.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024