Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
19.07.2018 aktualizacja 19.07.2018

Zgłoszenia do konkursu Dream Chemistry Award - do końca lipca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Młodzi doktorzy nauk przyrodniczych i technicznych mogą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu Dream Chemistry Award na projekt-marzenie. Zwycięzca tegorocznej edycji otrzyma 10 tys. euro i statuetkę. Nominacje należy zgłaszać do końca lipca - przypomniał IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie.

Konkurs Dream Chemistry Award jest skierowany do badaczy realizujących projekt naukowy z zakresu chemii lub jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową. Jego organizatorami są instytuty chemiczne Polskiej Akademii Nauki i Czeskiej Akademii Nauk. Finały kolejnych edycji odbywają się naprzemiennie w Warszawie i w Pradze. W konkursie mogą wziąć udział osoby do 37. roku życia, które obroniły doktorat w roku 2011 lub później.

"Do udziału zapraszamy wszystkich młodych naukowców, także tych z projektami może niekiedy zbyt ambitnymi, lecz zawsze bazującymi na rzetelnych podstawach naukowych. Wierzymy, że takie projekty, przełamujące dzisiejsze paradygmaty, mogą prowadzić do postępów godnych Nagrody Nobla" - zachęca prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN), cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Kandydatów do nagrody mogą zgłosić naukowcy z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych lub przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej. Nominacje należy wysyłać elektronicznie do 31 lipca 2018 r. za pomocą formularza na stronie konkursu (www.dreamchemistryaward.org).

Zakwalifikowani kandydaci powinni przesłać swe wnioski w terminie do 31 sierpnia. Pięciu finalistów wybranych przez komisję konkursową zostanie zaproszonych do siedziby IChF PAN w Warszawie, gdzie 3-4 grudnia br. zaprezentują swoje pomysły. Z grona finalistów komitet konkursowy wyłoni jednego laureata.

W komitecie honorowym Dream Chemistry Award zasiadają tak wybitni chemicy, jak laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (Massachusetts Institute of Technology), twórca metody syntezy polimerów ATRP i jeden z najczęściej cytowanych chemików świata prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University), prof. Bartosz Grzybowski, pod którego kierunkiem powstał znany pakiet „Chematica” przeznaczony do projektowania i optymalizowania dróg syntez związków chemicznych, oraz prof. Josef Michl (University of Colorado Boulder, IChOiB CzAN).

W gronie dotychczasowych laureatów Dream Chemistry Award znajdują się: dr Jessica R. Kramer (2017) z University of Utah w Salt Lake City, dr Mircea Dincă (2015) z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, USA, oraz dr Evan Spruijt (2013) z École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles w Paryżu.

Jak przypomniano w komunikacie, nagrodzonymi naukowymi marzeniami były dotychczas: opracowanie nowych leków antyrakowych dzięki analizie pokryć komórek nowotworowych, minimalizowanie kosztów energetycznych i środowiskowych związanych z wytwarzaniem produktów chemicznych poprzez użycie wydajnych reakcji katalitycznych inspirowanych biologią komórek oraz wytwarzanie samoczynnie wzrastających i dzielących się kropel wody, modelujących najważniejsze cechy żywych komórek.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024