Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
16.07.2018 aktualizacja 16.07.2018

Gdynia/ 135 innowacyjnych projektów naukowych na Expo Sciences Europe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

135 innowacyjnych projektów autorstwa młodych naukowców z 27 krajów zostanie zaprezentowanych na Expo Sciences Europe, które we wtorek rozpocznie się w Gdyni. Te międzynarodowe targi, organizowane co dwa lata, po raz pierwszy odbędą się w Polsce.

Tegoroczna edycja Expo Sciences Europe potrwa do soboty. W ramach imprezy w hali sportowo-wystawienniczej Arena Gdynia, na 135 stoiskach prezentować będą swoje projekty młodzi naukowcy.

Jak powiedziała PAP Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii, której to organizacji powierzono przygotowanie imprezy, poza stacjonarnymi targowymi stoiskami, każdy z zespołów naukowych otrzyma też możliwość przybliżenia swojego projektu w ramach kilkuminutowej prezentacji. Ziajko zaznaczyła, że stoiska czynne będą od wtorku do piątku, z kolei – odbywające się w języku angielskim, indywidualne prezentacje zaplanowano na wtorek i środę.

Dodała, że wiek młodych naukowców jest bardzo zróżnicowany: mają oni od 12 do około 30 lat. „Choć zdecydowana większość to osoby między 16. a 25. rokiem życia” – podkreśliła.

Wyjaśniła, że prezentowane na targach projekty zostały wskazane przez organizacje z poszczególnych krajów zainteresowanych imprezą. Ziajko dodała, że większość zespołów młodych naukowców reprezentuje kraje europejskie, ale – wbrew nazwie imprezy, wezmą też w niej udział uczestnicy spoza tego kontynentu.

„Pojawiają się m.in. zespoły z Algierii, Iranu, Meksyku czy Kolumbii. Można więc będzie zaobserwować nie tylko poziom innowacyjności w poszczególnych krajach, ale także to, jakich dziedzin nauki dotyczą projekty z konkretnych krajów i jak tematyka ta zmienia się w zależności od kontynentu” – powiedziała PAP Ziajko dodając, że innowacyjne projekty w dużej mierze są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które na poszczególnych kontynentach są często różne.

Goście targów, po zapoznaniu się z projektami naukowców, będą mieli możliwość zagłosowania na, ich zdaniem, najciekawsze. „Na gali finałowej imprezy, w sobotę, ogłosimy zwycięzców plebiscytu publiczności” – poinformowała Ziajko.

W trakcie gali zamknięcia organizatorzy gdyńskiej imprezy przekażą specjalną flagę przedstawicielom Rumunii, w którym to kraju odbędzie się kolejna edycja imprezy.

Poza prezentacjami projektów przygotowanych przez młodych naukowców, na Expo Sciences Europe złożą się też spotkania i debaty poświęcone innowacyjności w nauce. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się m.in. z 20-letnim Mateuszem Machem - twórcą pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych - Five App. Zaplanowano też panel dyskusyjny dotyczący nowych trendów w edukacji. W jego ramach nauczyciele z Ukrainy, Turcji, Tunezji i Polski będą rozmawiać o różnych formach formalnej i nieformalnej edukacji.

Expo Sciences Europe organizowane jest co dwa lata począwszy od 1996 roku. Głównym organizatorem targów jest pozarządowa organizacja MILSET-International Movement for Leisure Activities in Science and Technology, której celem jest rozwój kultury naukowej i promocja innowacji wśród młodzieży. Przygotowanie kolejnych edycji targów organizacja ta powierza różnym krajom europejskim.

Dotychczas gospodarzami targów były m.in. Czechy, Portugalia, Francja, Belgia, Rosja, Hiszpania, Słowacja, Niemcy i Węgry. Po raz pierwszy Expo Sciences Europe odbędzie się w Polsce. Fundacja Zaawansowanych Technologii zdecydowała się przeprowadzić je w Gdyni, gdzie od siedmiu lat Fundacja organizuje Konkurs Naukowy E(x)plory – dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych konkursów naukowych adresowanych do młodych polskich naukowców.

Jednym z patronów medialnych tegorocznej edycji Expo Sciences Europe jest serwis PAP - Nauka w Polsce. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka

aks/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024