Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
05.07.2018 aktualizacja 05.07.2018

Jakie są szanse na rozwój funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w Polsce? - badają to naukowcy z UŁ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jakie są szanse na rozwój funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w Polsce po zmniejszeniu dofinansowania z programów UE? Starają się na to odpowiedzieć badacze z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wzięli „pod lupę” rynek takich funduszy w Polsce.

„Nasze badania pozwolą ustalić, czy fundusze pożyczkowe i poręczeniowe będą w stanie w przyszłości prowadzić działalność na poziomie dotychczasowym lub nawet zwiększonym w stosunku do potrzeb, jeżeli zostaną pozbawione możliwości dofinansowania z programów Unii Europejskiej” - oceniła kierownik projektu dr Halina Waniak-Michalak z Katedry Rachunkowości WZ UŁ.

Przypomniała, że pożyczek pozabankowe i poręczeń kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw udzielają w Polsce organizacje, które często obok działalności poręczeniowej i pożyczkowej oferują usługi doradcze, księgowe, pomieszczenia na prowadzenie działalności. Większość z nich została sfinansowana ze środków unijnych i innych programów zagranicznych, jak np. z Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości i Kanadyjsko-Polskiego Programu Przedsiębiorczości.

Prowadzone do tej pory badania oraz raporty opracowywane przez Krajowe Stowarzyszenie Funduszy Poręczeniowych i Polski Związek Funduszy Pożyczkowych dotyczą znaczenia pożyczek i poręczeń dla przedsiębiorców oraz skali wykorzystania przez nich tych instrumentów finansowych. Jednocześnie – zdaniem badaczki - brak jest informacji na temat wyników finansowych funduszy i stopnia uzależnienia tych podmiotów od zewnętrznego dofinansowania.

„Spróbujemy ustalić stopień niezależności finansowej funduszy poręczeniowych i pożyczkowych w Polsce i odpowiedzieć na pytanie, jakie są szanse na ich rozwój w przyszłości po zmniejszeniu dofinansowania z programów UE” - dodała kierownik projektu.

Badacze z WZ UŁ chcą przeprowadzić analizę treści regulaminów czy informacji na stronach internetowych, aby zebrać informacje na temat oferty funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, usług niefinansowych oferowanych przez te instytucje oraz warunków pożyczek i poręczeń.

Zaplanowano także m.in. badanie ankietowe wśród kierownictwa funduszy w celu zebrania informacji na temat zależności oferty funduszy od dostępnych źródeł dofinansowania (np. inicjatywy JEREMIE), na temat oceny ryzyka działalności, zasad ustalania wysokości prowizji, oprocentowania i czynników wpływających za liczbę i wartość udzielanych pożyczek czy poręczeń.

Projekt „Finansowanie działalności funduszy pożyczkowych i poręczeniowych” ma się zakończyć w lipcu 2019 roku. Jest finansowany z grantu NCN OPUS. Wyniki badań będą prezentowane podczas krajowych i zagranicznych spotkań naukowych, seminariów i konferencji.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024