Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.06.2018 aktualizacja 18.06.2018

Studia z finansów ALK na 17. miejscu rankingu Financial Times

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 17. miejsce w globalnym rankingu studiów magisterskich z finansów, opublikowanym przez brytyjski dziennik „Financial Times”. To jedyna w rankingu uczelnia z Polski i z Europy Środkowej. Wygrały uczelnie z Francji, które zajęły całe podium.

Zestawienie Masters in Finance 2018, w którym znalazło się 65 wyższych uczelni na świecie najlepiej kształcących przyszłych finansistów, "Financial Times" opublikował w czwartek.

Wygrały uczelnie z Francji, które zajęły całe podium i dwa kolejne miejsca tuż za nim. Pierwsza była HEC Paris, druga – ESCP Europe (trzecia – Edhec Business School. W gronie najlepszych uczelni prowadzących studia tego typu znalazły się również szkoły wyższe ze: Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Wielkiej Brytanii i Chin.

Akademia Leona Koźmińskiego - jako jedyna uczelnia z Polski i z Europy Środkowej - znalazła się w rankingu na miejscu 17.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez ALK, autorzy raportu „FT” o edukacji finansowej na świecie zwracają uwagę na coraz większą aktywność studentów z Azji. W brytyjskich i amerykańskich uczelniach ponad 70 proc. studiujących finanse obcokrajowców to Azjaci pochodzący najczęściej z Chin. W Adam Smith Business School w Glasgow (58. miejsce w rankingu) spośród 173 studentów finansów międzynarodowych 95 proc. pochodzi z Chin. Dziekan Warwick Business School (13. miejsce) podkreśla, że o ile liczba Chińczyków rzeczywiście jest wysoka, ale stała, to o 33 proc. wzrosła ostatnio liczba studentów z Indii.

W Europie kontynentalnej wciąż dominują studenci z Unii Europejskiej, choć to szybko się zmienia. W Edhec Business School już 25 proc. studiujących finanse stanowią Azjaci. Po ukończeniu studiów wracają do swoich krajów, bo tam czeka na nich dobra praca, w której dodatkowym atutem jest międzynarodowe doświadczenie zdobyte podczas lat nauki zagranicą.

Prowadzone w języku angielskim finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego to najbardziej umiędzynarodowiony kierunek na tej uczelni – 70 proc. studentów stanowią cudzoziemcy. "Wśród studentów zagranicznych dominują Europejczycy, co roku jest więcej Włochów, Francuzów, szybko rośnie również liczba studentów z Azji, zwłaszcza z Indii. Póki co, mamy zaledwie kilku Chińczyków, ale sądzę, że będzie ich coraz więcej" – mówi kierownik studiów, prof. Paweł Mielcarz cytowany w przesłanym komunikacie.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024