Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.06.2018 aktualizacja 15.06.2018

Kardiolodzy z Berlina i Wrocławia uhonorowani nagrodą Copernicus 2018

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwaj kardiolodzy, prof. Stefan Anker z Berlina i prof. Piotr Ponikowski z Wrocławia, zostali laureatami Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS 2018. Celem wyróżnienia jest promocja polsko-niemieckiej współpracy naukowej.

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa Copernicus jest przyznawana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Profesorowie Anker i Ponikowski zostali wyróżnieni za wspólne badania dotyczące niewydolności serca. Przyczyniły się one do lepszego zrozumienia patofizjologii tego schorzenia oraz do opracowania nowych strategii leczenia. Każdy z laureatów otrzyma po 100 tys. euro. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 25 października br. w Berlinie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym przesłanym PAP przez FNP, współpraca profesorów Ankera i Ponikowskiego rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Jako najważniejsze ich osiągnięcie wymieniany jest pierwszy w historii opis powszechności występowania wyniszczenia organizmu u pacjentów z niewydolnością serca (kacheksja sercowa). Istotne było również odkrycie, że niedobór żelaza jest częstym czynnikiem komplikującym naturalny przebieg niewydolności serca.

W ślad za tymi spostrzeżeniami uruchomiono badania kliniczne, a także opracowano nowe metody leczenia oraz zalecenia dotyczące niwelowania niedoboru żelaza u pacjentów z niewydolnością serca. Działając w ramach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), w 2016 r. prof. Anker i prof. Ponikowski opracowali "Wytyczne ESC dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca". Dokument ten uznaje się za jeden z ważniejszych w światowej praktyce klinicznej.

Do najważniejszych obszarów badań prof. Ankera należą mechanizmy metabolizmu tkankowego w przewlekłych chorobach serca i kwestie kardiologiczno-onkologiczne u pacjentów onkologicznych w zaawansowanym stadium choroby. Pracuje on w Berlińsko-Brandenburskim Centrum Terapii Regeneracyjnych, ośrodku działającym przy berlińskim szpitalu Charite. Jest również wiceprezesem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Z kolei zainteresowania naukowe prof. Ponikowskiego - kardiologa i specjalisty chorób wewnętrznych - obejmują niewydolność serca, chorobę niedokrwienną i zaburzenia rytmu serca. Ponikowski jest prorektorem ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nagroda Copernicus przyznawana jest od 2006 r. co dwa lata. Otrzymuje ją dwóch badaczy – jeden z Polski, a drugi z Niemiec - wyłonionych w drodze konkursu obejmującego wszystkie dziedziny nauki. Laureatów wybiera jury złożone z wybitnych uczonych z Polski i Niemiec, wskazanych przez FNP i DFG.

Kandydaci do nagrody są nominowani są przez środowisko naukowe. Jak podaje FNP, w tegorocznej edycji oceniano 29 wniosków. 

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024