Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.05.2018 aktualizacja 10.05.2018

Finał FameLab 19 maja; wejściówki do zdobycia w konkursach

W sobotę 19 maja odbędzie się finał konkursu FameLab dla naukowców, którzy nie boją się wystąpień publicznych i potrafią zajmująco mówić o nauce. Wejściówki dla osób, które chcą obejrzeć finałowe występy w Centrum Nauki Kopernik można zdobyć już dziś w specjalnych konkursach.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję już po raz siódmy współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Każdy z występujących naukowców ma trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

W tym roku scenę zdominują kobiety. W finale można spotkać m.in. neurobiolożkę, urbanistkę, farmaceutkę, matematyczkę, specjalistkę od mokradeł i badaczkę betonu.

Na scenie zaprezentują się: Marta Brocka - doktorantka w Instytucie Neurobiologii Leibniza w Magdeburgu; Ruth Dudek-Wicher - doktorantka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu; Ewa Dyk - doktorantka w Katedrze Urbanistyki i Procesów Osadniczych na Politechnice Wrocławskiej; Mikołaj Fedorowicz - absolwent biotechnologii SGGW oraz doktorant w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN; Paulina Jędrak - doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego; Katarzyna Kajukało - doktorantka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Małgorzata Krystek - doktorantka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, obecnie związana z Uniwersytetem w Strasburgu; Zuzanna Łukasik - studentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; Paulina Rowińska - doktorantka programu Mathematics of Planet Earth (Matematyka Planety Ziemia) na Imperial College London; Jarosław Sowizdraniuk - nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i ratownik medyczny.

W kawiarni naukowej każdy będzie mógł zapytać wybranego naukowca o co tylko będzie chciał. Bo - jak powtarzają finaliści FameLabu - zadawanie pytań to najważniejsza sztuka. Podczas finału 2018 na scenie pojawi się również Teatr Improwizacji 1000 DEN.

By zapewnić miejsca wszystkim, którzy chcą zobaczyć naukowców na scenie, wprowadzone zostały wejściówki na finał. Są one rozdawane wcześniej – można je zdobyć za pośrednictwem konkursów na stronach: https://www.facebook.com/FameLabPoland/ i http://famelab.org.pl/.

Występujący na scenie finaliści FameLab oceniani są w trzech kategoriach: content (zawartość merytoryczna), clarity (jasność przekazu) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością). Jurorami 7. edycji konkursu są: Irena Cieślińska, prof. Magdalena Fikus, prof. Jerzy Kijowski i dr Tomasz Piekot. Spotkanie prowadzi Jan Wróbel.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma 25 tysięcy złotych oraz udział w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Zdobywca drugiego miejsca – 12 tysięcy złotych, a trzeciego – 6 tysięcy złotych. Laureat nagrody publiczności dostanie voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Zdobywca wyróżnienia wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina ma zapewnione pokrycie kosztu wyjazdu na wybraną konferencję naukową na terenie Europy. Specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich. Dodatkowo Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki przeprowadzi szkolenie z komunikowania nauki dla całej dziesiątki finalistów.

Finał konkursu odbędzie się w sobotę 19 maja w godzinach 16.00-19.45 w Centrum Nauki Kopernik. Osoby, które nie będą mogły obejrzeć finału na miejscu mogą skorzystać z transmisji na żywo: http://famelab.org.pl/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024