Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
24.04.2018 aktualizacja 24.04.2018

Zainaugurowano Kolegium Refleksji Humanistycznej im. Tadeusza Kotarbińskiego

Fot. Maciej Andrzejewski, UŁ  Fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

O wspólnocie akademickiej, zmianie etosu naukowego w dobie nauki postakademickiej i relacji mistrz–uczeń w procesie kształcenia rozmawiali wybitni polscy humaniści podczas inauguracyjnego spotkania Kolegium Refleksji Humanistycznej im. Tadeusza Kotarbińskiego.

Kolegium tworzą członkowie kapituły Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego i osoby, których prace były nominowane we wszystkich edycjach konkursu – poinformowała PAP Honorata Ogieniewska, główny specjalista ds. promocji nauki i badań UŁ.

Kolegium to cykliczne spotkania poświęcone ważnym zagadnieniom polskiej humanistyki, życia akademickiego i publicznego, skoncentrowane wokół myśli jego patrona. Spotkania odbywać się będą dwa razy do roku, a pierwsze z nich odbyło się pod hasłem „Wspólnota akademicka?”.

„Chcemy prowadzić debatę wokół istotnych problemów, które nurtują humanistów, a także stworzyć kolegium głębokiej refleksji humanistycznej nad tym, co jest ważne dla rozwoju badań naukowych, uniwersytetu, społeczeństwa, co jest ważne dla nas, dla naszego osobistego rozwoju” – mówił podczas inauguracyjnego spotkania rektor UŁ prof. Antoni Różalski.

Podczas pierwszego spotkania dyskutowano m.in. czym jest wspólnota akademicka, czym cechują się osoby ją stanowiące i jakie powinności przed nimi stoją. Rozmawiano o tym, jak zmienił się etos naukowy w dobie nauki postakademickiej, jak również o roli inspiracji i relacji mistrz–uczeń w procesie kształcenia.

Wystąpienia przedstawili: prof. Anna Lewicka-Strzałecka, prof. Tadeusz Sławek, prof. Tomasz Kawski, prof. Kaja Gadowska i prof. Michał Mencfel.

Według przedstawicieli UŁ, w debacie podkreślono wagę kształtowania wrażliwości członków wspólnoty akademickiej, jako czynnika decydującego o wspólnocie i jej jakości. Zwrócono także uwagę na niebezpieczeństwo dla rozwoju kultury, a w dalszej perspektywie i dla rozwoju gospodarczego, które niesie ze sobą marginalizacja humanistyki.

Członkowie Kolegium zastanawiali się także nad wyzwaniami stojącymi przed humanistami w procesie komercjalizacji badań naukowych i konsekwencjami – nie zawsze pożądanymi – tego procesu, w tym dla swobodnego promieniowania idei, wspólnotowości i integracji środowiska - dodała Ogieniewska.

Kolejne spotkanie Kolegium zaplanowano na 21 września. Będzie ono poświęcone relacjom uniwersytetu i społeczeństwa.

W pierwszym spotkaniu Kolegium Refleksji Humanistycznej im. Tadeusza Kotarbińskiego, udział wzięli członkowie kapituły Nagrody im. T. Kotarbińskiego: prof. Anna Legeżyńska, prof. Anna Lewicka-Strzałecka, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Grzegorz Gazda, prof. Ryszard Kleszcz, prof. Antoni Różalski oraz laureaci i nominowani z poprzednich edycji konkursu: prof. Małgorzata Domagalska, prof. Kaja Gadowska, prof. Ewa Kołodziejczyk, prof. Katarzyna Mikulska, prof. Joanna Nalewajko-Kulikov, dr Ewa Drzazgowska, prof. Tomasz Kawski, prof. Wojciech Klimczyk i prof. Michał Mencfel.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę z zakresu nauk humanistycznych ustanowiona w 2015 r., to szczególne wyróżnienie przyznawane przez wybitnych uczonych najlepszej pracy naukowej z zakresu humanistyki.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024