Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
23.04.2018 aktualizacja 23.04.2018

Wiceminister nauki: zmiany dot. PAN w tej lub na początku przyszłej kadencji

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller. Fot. PAP/Marcin Obara 22.03.2018 Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller. Fot. PAP/Marcin Obara 22.03.2018

Przepisy dotyczące Polskiej Akademii Nauk trzeba będzie zmodyfikować albo pod koniec tej kadencji (Sejmu-PAP), albo na początku przyszłej - zapowiedział w poniedziałek wiceminister nauki Piotr Müller. Dodał, że PAN ma w wielu miejscach niewykorzystany potencjał.

W poniedziałek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller pytany był w RDC o reformę Polskiej Akademii Nauk.

"Nie od razu Rzym zbudowano. Nie wszystko można zrobić naraz. PAN to gigantyczny obszar sektora nauki" - skomentował.

Zapowiedział, że przepisy dotyczące PAN "trzeba będzie zmodyfikować" albo "pod koniec tej kadencji (Sejmu-PAP), albo na początku przyszłej".

W Polskiej Akademii Nauk od wielu miesięcy toczą się dyskusje, jak zreformować akademię. Wśród pomysłów, które dotąd brano pod uwagę była m.in. możliwość powołania uniwersytetu czy też wszechnicy PAN.

Pytany, jak ocenia działanie Polskiej Akademii Nauk, Müller powiedział: "Myślę, że PAN ma w wielu miejscach bardzo niewykorzystany potencjał". Jak jednak zwrócił uwagę, w ramach reform uczelni otwiera się przed akademią "kilka furtek".

Wymienił, że po pierwsze finansowanie nauki będzie bardziej konkurencyjne. I dodał, że dzięki temu dobre instytuty PAN mogą zabiegać o środki.

Poza tym tworzony jest mechanizm, który pozwoli uczelni wejść w federację np. z instytutem PAN. "Tam, gdzie mają zbieżne badania naukowe, jest pewne pole do synergii". Dzięki temu mogą być wspólnie oceniane i dostawać wspólną premię. "Zależy nam, by instytuty w ramach federacji, a więc zachowując dużą niezależność, łącząc potencjał, tworzyły wspólne pola badawcze. To jest również szansa Polski na awans w rankingach międzynarodowych" - ocenił.

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) trafił już do Sejmu. Przewiduje on poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu. Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Projekt ustawy przyjął 20 marca rząd. Zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024