Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
22.03.2018 aktualizacja 22.03.2018

Studenci UŁ w finałach dwóch międzynarodowych konkursów prawniczych

Finaliści The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Źródło: UŁ Finaliści The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Źródło: UŁ

Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego zakwalifikowali się do międzynarodowych finałów dwóch najbardziej prestiżowych konkursów prawniczych na świecie. W finałach wezmą udział w symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

Łódzcy studenci zwyciężyli w rundach wstępnych i zakwalifikowali się do międzynarodowych finałów dwóch prestiżowych konkursów: The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition w Waszyngtonie oraz The Telders International Law Moot Court Competition w Hadze – poinformował PAP jeden z opiekunów studentów dr Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Oba konkursy polegają na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - organem ONZ i jednocześnie najbardziej autorytatywnym sądem międzynarodowym.

„Studenci wcielają się w role przedstawicieli procesowych dwóch fikcyjnych państw. Każda rozprawa jest odrębnym +meczem+, którego zwycięzca awansuje do kolejnej rundy” - wyjaśnił dr Wasiński.

Według niego uczestnicy konkursów muszą się wykazać ogromną wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, profesjonalnymi umiejętnościami adwokackimi oraz perfekcyjną znajomością języka angielskiego.

„W związku z tym, że sprawy będące podstawą konkursów dotyczą realnych, skomplikowanych problemów prawnych, oba konkursy traktowane są jako kuźnia talentów dla resortów dyplomacji a także wielkich międzynarodowych korporacji prawniczych” - podkreślił prawnik.

Konkurs im. Jessupa, którego finał odbędzie się w dniach 1-7 kwietnia w Waszyngtonie, to najstarszy i najbardziej prestiżowy moot court na świecie. Każdego roku biorą w nim udział najlepsze szkoły prawa z ponad 100 państw, np. Columbia University, Kings College of London czy University of Sigapore. Sędziami w toku rozpraw są m. in. sędziowie trybunałów międzynarodowych oraz sądów apelacyjnych USA.

W krajowych zmaganiach do finału tego konkursu zespół studentów Wydziału Prawa i Administracji UŁ pokonał zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, a w finale okazał się lepszy od studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łódzki zespół zdobył również pozostałe nagrody: dla najlepszego mówcy oraz za najlepsze pismo procesowe.

W ubiegłorocznym światowym finale reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego zajęła 52. miejsce w stawce blisko 700 drużyn. Był to najlepszy w historii wynik osiągnięty przez Polaków.

Konkurs im. Teldersa cieszy się ogromną renomą w Europie. O jego randze świadczy fakt, że finał, który odbędzie się w maju, organizowany jest w siedzibie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze przed sędziami tego sądu.

W Waszyngtonie Polskę reprezentować będą: Zuzanna Błażejewska, Katarzyna Diowksz, Bartłomiej Gerałt, Konrad Korzeniowski i Kacper Sypka. Natomiast do Hagi pojadą: Alicja Delestowicz, Piotr Mizerski, Karolina Mordaka i Piotr Pawłowski.

Opiekunami obu drużyn są: prof. dr hab. Joanna Połatyńska i dr Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024