Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.03.2018 aktualizacja 16.03.2018

Zbliża się koniec misji kosmicznego teleskopu Keplera

Wizualizacja teleskopu Keplera pracującego w kosmosie. Źródło: NASA. Wizualizacja teleskopu Keplera pracującego w kosmosie. Źródło: NASA.

Pracującemu w kosmosie teleskopowi Keplera kończy się paliwo, a to będzie oznaczało, że w najbliższych miesiącach nastąpi definitywny koniec obserwacji za pomocą tego urządzenia – informuje NASA.

Przewidywania NASA sugerują, że paliwa w zbiornikach kosmicznego obserwatorium pozostało najwyżej na kilka miesięcy pracy. Amerykańska agencja kosmiczna monitoruje teleskop pod kątem oznak niskiego stanu paliwa (np. spadku ciśnienia w zbiorniku, czy zmiany wydajności silników), ale są to jedynie szacunki, więc czas ten nie jest ściśle określony. Paliwo jest potrzebne, aby móc odpowiednio skierować kosmiczny teleskop w celu przesyłania danych na Ziemię, więc po wyczerpaniu zapasów, nie będzie można już odbierać od niego nowych danych.

Naukowcy chcą zebrać tak wiele danych jak to tylko możliwe podczas ostatnich chwil misji Kepler, a potem przesłać je wszystkie na Ziemię. Być może uda się uzyskać także trochę końcowych danych kalibracyjnych, gdy w zbiorniku pozostanie już resztka paliwa.

Wiele misji kosmicznych musi pozostawić sobie rezerwę paliwa na końcowy manewr orbitalny. Na przykład satelity okołoziemskie powinny uniknąć kolizji z innymi satelitami lub niekontrolowanego upadku na powierzchnię; z kolei misje planetarne, takie jak np. Cassini, nie mogą rozbić się. W przeciwnym razie mogłyby zanieczyścić powierzchnię obiektu mającego środowisko potencjalnie nadające się do życia. Teleskop Keplera znajduje się jednak daleko od Ziemi i nie ma w pobliżu ciał, którym by zagrażał, więc całe jego paliwo można wykorzystać do końca.

Pierwotna część misji Kepler trwała do 2009 do 2013 roku. Potem została przedłużona pod nazwą K2 i w tej formie trwa do chwili obecnej. Do tej pory dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera odkryto ponad 2500 planet pozasłonecznych (egzoplanet) i całe mnóstwo dodatkowych, potencjalnych kandydatek na zwiększenie tej listy.

Następcą misji Kepler będzie Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), który tak samo będzie poszukiwał planet pozasłonecznych metodą tranzytów, czyli obserwując blask gwiazdy i poszukując niewielkich jego osłabień spowodowanych przechodzeniem planety przed gwiazdą. NASA planuje start teleskopu TESS na 16 kwietnia b.r.

Źródło: https://www.nasa.gov/feature/ames/nasa-s-kepler-spacecraft-nearing-the-end-as-fuel-runs-low (PAP)

cza/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024