13.12.2018
PL EN
25.02.2018 aktualizacja 25.02.2018

Szare wiewiórki wyparły rude, bo lepiej rozwiązują problemy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Inwazyjne wiewiórki szare, które zawłaszczają terytorium rudych wiewiórek pospolitych w Wielkiej Brytanii mają dość silną przewagę - są lepsze w rozwiązywaniu problemów - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Animal Behaviour".

Naukowcy z University of Exeter i University of Edinburgh badali oba gatunki wiewiórek w ich środowisku naturalnym. Zadania polegały na otworzeniu pojemników zawierających orzechy. Jedno z nich zabezpieczała przezroczysta przykrywka, a drugie dość skomplikowany system dźwigni.

Zarówno szare, jak i rude wiewiórki dobrze poradziły sobie z przykrywką, jednak w przypadku bardziej skomplikowanego rodzaju zamknięcia, lepiej poradziły sobie wiewiórki szare. 91 proc. z nich zdołało otworzyć pojemnik, podczas gdy w przypadku wiewiórek rudych było to 62 proc.

Wiewiórki pospolite zamieszkują Wielką Brytanię od tysięcy lat. W XIX wieku z Ameryki Północnej przywieziono wiewiórki szare, aby stały się one dodatkową ozdobą parków i ogrodów. Szybka ekspansja tego gatunku doprowadziła do tego, że obecnie na Wyspach na jedną wiewiórkę rudą przypada ponad 15 szarych.

Wiewiórki szare są większe i bardziej odporne na choroby. Okazuje się, że przyczyną ich przewagi mogą być także zdolności poznawcze. Nie wiadomo jednak, czy wiewiórki te są z natury wyposażone w lepszą zdolność rozwiązywania problemów, czy też jest to zdolność, która rozwija się, gdy zmuszone są radzić sobie w miejscach, które nie są ich naturalnym środowiskiem - podsumowują naukowcy. (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018