17.11.2018
PL EN
24.11.2017 aktualizacja 24.11.2017

Egipt wczoraj i dziś - konferencja w Warszawie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

O trudnym losie świątyń Hatszepsut, tradycjach nad Nilem, arabskiej literaturze czy o tożsamości egipskich chrześcijan - będzie można m.in. posłuchać w czasie konferencji "Egipt wczoraj i dziś", która odbędzie się 27-28 listopada w Warszawie.

Pierwsza edycja konferencji "Egipt wczoraj i dziś" nosi tytuł "Między tradycją a nowoczesnością" i skupia się na problematyce współczesności oraz jej odniesieniach do przeszłości. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia wystąpienia zaprezentowane w czasie obrad będą dotyczyć wszystkich okresów historii Egiptu ‒ kraju, gdzie - ich zdaniem - tradycja na każdym kroku przeplata się z nowoczesnością.

Referaty przedstawi kilkudziesięciu naukowców: arabistów, orientalistów, językoznawców, socjologów, politologów, filozofów, etnologów, etnoarcheologów i egiptologów. Konferencja ma stać się interdyscyplinarnym forum debaty naukowej między badaczami różnych specjalności.

Wystąpienie na temat wpływu teologii na życie codzienne wyższych urzędników i otoczenia faraona zaprezentuje archeolog, laureat tzw. polskiego Nobla prof. Karol Myśliwiec, z kolei dr Teodozja Rzeuska opowie o współczesnych i starożytnych tradycjach w Egipcie. Nie zabraknie też wystąpień dotyczących historii współczesnej Egiptu. Naukowcy przybliżą temat mieszkających w XX i XXI w. nad Nilem chrześcijan - Koptów czy inspiracje sztuką egipską w rzeźbie I poł. XX w. Podzielą się też swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnej kultury arabskiej - zarówno literatury, jak i świata mediów czy sztuki.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz Katedra Arabistyki i Islamistyki UW. Jak podkreślają - to wyjątkowy rok w relacjach polsko-egipskich ze względu na 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 80. rocznicy rozpoczęcia polskich badań archeologicznych nad Nilem.

Od 2018 r. kolejne konferencje w cyklu będą odbywać się co dwa lata i mają mieć wymiar międzynarodowy. Po każdej edycji organizatorzy planują publikację tekstów pokonferencyjnych w języku angielskim

Tegoroczna konferencja odbędzie się w dniach 27-28 listopada 2017 roku w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim. Program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.iksiopan.pl.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018