19.11.2018
PL EN
23.11.2017 aktualizacja 23.11.2017

Podkarpackie/ ZUS i Uniwersytet Rzeszowski podpisały umowę o współpracy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uruchomienie studiów podyplomowych, praktyki i staże dla studentów oraz wspólne konferencje naukowe umożliwia podpisane w środę w stolicy Podkarpacia porozumienie o współpracy między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Uniwersytetem Rzeszowskim (UR).

Jak podkreśliła w trakcie uroczystości prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, umowa z rzeszowską uczelnią wpisuje się w "kontekst edukowania i wyjaśniania, czym są ubezpieczenia społeczne".

"To jest bardzo potrzebne, najlepiej o tym świadczy to, że nasi doradcy emerytalni przyjęli do tej pory już 2 mln osób i udzielili informacji, czym jest emerytura. To to pokazuje, że nadal potrzebujemy edukowania i informowania w tej materii" - powiedziała.

Zdaniem Uścińskiej, w ramach współpracy z UR pracownicy ZUS będą mogli podnosić swoją wiedzę i kompetencje. "Żyjemy w czasach, w których wiedza musi być ciągle uaktualniania" – dodała.

Prezes zaznaczyła, że pracownicy i studenci UR będą mogli korzystać z bazy danych ZUS. Baza ta, jak mówiła Uścińska, jest jedną z największych w kraju i może być wykorzystywana w różnych badaniach interdyscyplinarnych.

"Dobrze, żeby z tej bazy korzystali naukowcy, bo takie badania przyczyniają się do oceny stosowania prawa ubezpieczeń. Ten dostęp do bazy jest możliwy dzięki temu porozumieniu" – powiedziała Uścińska.

Jak mówił rektor UR Sylwester Czopek, dzięki porozumieniu uczelnia będzie otwarta na problemy łączące się z prawem pracy. "Ta umowa wprowadzi do naszej rzeczywistości element praktyki (...), co jest obecnie ważne dla wszystkich uczelni w kraju” - dodał.

Rektor podkreślił, że szczególnie ważne jest uruchomienie we współpracy z ZUS studiów podyplomowych na UR. "Jest zapotrzebowanie na tego typu studia, otrzymujemy dużo pytań o taką możliwość" - zaznaczył.

Podpisane porozumienie zakłada również praktyki i staże dla studentów i absolwentów UR, organizowanie wspólnych konferencji naukowych, seminariów a także realizację wspólnych projektów. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ malk/

Copyright © Fundacja PAP 2018