19.11.2018
PL EN
21.11.2017 aktualizacja 21.11.2017

Żagiel słoneczny Polaków z nagrodą „Space Exploration Masters”

Wizualizacja inteligentnego żagla. Źródło: materiały prasowe Wizualizacja inteligentnego żagla. Źródło: materiały prasowe

Zaprojektowany przez Polaków inteligentny żagiel słoneczny do napędzania misji eksploracyjnych mógłby znacząco obniżyć koszty podróży międzyplanetarnych. Projekt „Golden Fleece” zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Space Exploration Masters”, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz spółkę AZO (Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen), to prestiżowy konkurs technologiczny związany z eksploracją kosmosu.

Podczas piątkowej gali w Luksemburgu główną nagrodę w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu” zdobył projekt polskich firm technologicznych. ABM Space, Amepox oraz młodzi specjaliści z Politechniki Warszawskiej opracowali koncepcję inteligentnego żagla słonecznego do napędzania misji eksploracyjnych (http://www.space-exploration-masters.com/winner/golden-fleece-metallic-coatings-for-intelligent-solar-sails-from-in-situ-resources/). Żagiel w przyszłości wykonywany będzie z surowców wydobywanych z planetoid. Takie rozwiązanie znacząco obniży koszty podróży międzyplanetarnych. O nagrodzie poinformowali przedstawiciele zwycięskiego zespołu w przesłanym PAP komunikacie.

"Jako pierwsi na świecie zaproponowaliśmy takie praktyczne zastosowanie dla surowców, które znajdują się na planetoidach. Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie” - mówi wiceprezes ABM Space Mateusz Józefowicz.

Wspólny projekt ABM Space, Amepox i młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej uzyskał - jak informują przedstawiciele firmy - znakomite parametry drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel. Teraz otrzyma również wsparcie od Airbusa i Merck.

"Nasz laureat zajmuje się różnymi, ważnymi obszarami eksploracji przestrzeni kosmicznej – od produkcji w kosmosie, przez druk 2D i 3D, po elastyczną elektronikę, powłoki czy fotowoltaikę. Jesteśmy przekonani, że wsparcie ekspertów Airbus i Merck pomoże wprowadzić projekt na kolejny poziom. Koncepcja inteligentnego żagla będzie rozwijana w programach akceleracyjnych w naszych firmach" – mówią Matthias A. Simmacher z Merck KGaA oraz Ulrich Kubler z Airbusa.

Zwycięzcy „Space Exploration Masters” zostali zaproszeni również do Dubaju na X-Innovation Summit, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018