17.11.2018
PL EN
24.11.2017 aktualizacja 24.11.2017

Wspólny spacer na łonie natury poprawia jakość relacji matki z córką

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Spędzenie zaledwie dwudziestu minut na spacerze ma wpływ na poprawę koncentracji zarówno matek, jak i córek, a także poprawia jakość ich wzajemnych relacji - informują naukowcy z Uniwersytetu Illinois na łamach pisma "Children, Youth and Environments".

W badaniach wzięło udział 27 kobiet i ich córek (w wieku od 10 do 12 lat), z których połowę poproszono o spędzanie razem czasu na spacerze na łonie natury, a drugą połowę o spędzanie razem czasu w centrum handlowym. Po każdym spacerze analizowano zdolność koncentracji oraz interakcje matek i córek podczas wspólnej zabawy, która była rejestrowana przez naukowców.

Okazało się, że spacer na łonie natury zwiększał liczbę pozytywnych interakcji, a także poprawiał koncentrację. Spacer po centrum handlowym nie poprawiał koncentracji u matek, jednak poprawiał koncentrację u córek, co sugeruje, że dla dziecka już samo spędzanie czasu z rodzicem oddziałuje na ten aspekt pozytywnie. Zarówno matki, jak i córki przyznały, że spacer na łonie natury był bardziej odprężający i interesujący.

"Zarówno matki, jak i córki doświadczają zmęczenia obniżającego zdolność koncentracji. Zwłaszcza po całym dniu wymagającym skupienia na pracy lub lekcjach. Jednocześnie duża liczba bodźców towarzyszących nam na co dzień, jak dzwoniący telefon, czy sprawdzanie skrzynki mailowej, szkodzi naszej koncentracji bardziej niż nam się wydaje" - mówi autorka badań dr Dina Izenstark.

Choć badania dotyczyły tylko kobiet, badaczka podkreśla, że wnioski dotyczą ogólnych relacji rodzinnych oraz korzyści czerpanych ze wspólnych aktywności przez wszystkich członków rodziny. (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018