Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
13.11.2017 aktualizacja 13.11.2017

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Zdrowie pod kontrolą”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pomiary ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi czy zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, m.in. takie badania będzie można wykonać w ramach akcji profilaktycznej pt. „Zdrowie pod kontrolą”. Odbędzie się ona 18 i 19 listopada w 13 miastach Polski.

"Zdrowie pod Kontrolą” jest wydarzeniem organizowanym dwa razy do roku przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Tegoroczna zimowa edycja akcji zawita 18 i 19 listopada do 13 największych miast Polski.

Młodzi adepci medycyny będą wówczas wykonywać u ochotników: pomiary ciśnienia tętniczego, pomiary tzw. przygodnego (czyli nie na czczo – PAP) stężenia glukozy we krwi, stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz zawartości wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.

Badania te mogą pomóc m.in.: wcześnie zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metabolizmu glukozy, w tym cukrzycę typu 2, uświadomić palaczom jak toksyczne jest dla nich palenie, czy uświadomić ryzyko schorzeń związanych z nieprawidłową dietą i brakiem ruchu. Podczas akcji możliwe będzie również wykonanie badania EKG, które pozwala wykryć zaburzenia w pracy mięśnia sercowego.

Studenci będą też udzielać porad na temat prawidłowego odżywiania, wykonywania samobadania piersi i jąder, a także udzielania pierwszej pomocy.

Można będzie się też zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS.

Najmłodsi uczestnicy akcji będą mieli sposobność wcielenia się w rolę lekarzy i zadbania o zdrowie swoich pluszowych podopiecznych w ramach zabawy "Szpital Pluszowego Misia”.

W ramach tegorocznej, wiosennej edycji akcji "Zdrowie pod Kontrolą” zostało przebadanych blisko 3,3 tys. osób w 15 miastach kraju. Było to możliwe dzięki pracy 516 wolontariuszy z IFMSA-Poland.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest największą organizacją, która zrzesza studentów wszystkich uczelni medycznych na terenie Polski. Działa od 1956 roku, jako część międzynarodowej federacji stowarzyszeń studentów medycyny IFMSA.

Celem organizacji jest zwiększanie prozdrowotnej świadomości w społeczeństwie, w tym m.in. uświadamianie ludziom, jakie są największe zagrożenia dotyczące zdrowia, możliwości zapobiegania im i sposoby walki z nimi. Drugim najważniejszym filarem działalności IFMSA-Poland jest edukacja studentów kierunków medycznych oraz działanie na rzecz wolności i praw człowieka. (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

autor: Joanna Morga

jjj/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024