17.10.2018
PL EN
10.11.2017 aktualizacja 10.11.2017

„Popołudniowa kawka z mlekiem” - spotkania o ptakach na UwB

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bocian biały, wędrówki ptaków czy ich życie rodzinne - to tematy spotkań z nowego cyklu „Popołudniowa kawka z mlekiem”, organizowanego w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Cykl rusza w czwartek 16 listopada - poinformowała rzeczniczka uczelni.

Za oknem zimno, szaro i... cicho. Wiele gatunków ptaków odleciało do ciepłych krajów i nasze otoczenie niemal zamilkło. Aby pomóc miłośnikom ptasich śpiewów przeczekać ten trudny czas, Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowały cykl ciekawych spotkań z ptakami w roli głównej. Od listopada do lutego zapraszają na comiesięczną "Popołudniową kawkę z mlekiem". Pierwsza - już w czwartek (16 listopada).

Jak zapowiadają organizatorzy, uczestnicy spotkań przekonają się, że nasza rodzima awifauna zachwyca bogactwem kształtów, barw i zachowań. Poznają bliżej bociana białego, zgłębią wspólnie fenomen ptasich migracji, poznają krajowe gatunki sów, a na zakończenie cyklu podejrzą, jak wygląda życie miłosne i rodzinne ptaków. Goście "Popołudniowej kawki z mlekiem" będą mogli nie tylko wysłuchać ciekawych prezentacji. Organizatorzy przygotowali też inne atrakcje: pokazy filmów i zdjęć, a nawet wieczorny spacer w poszukiwaniu sów.

Spotkania będą odbywały się w Instytucie Biologii w kampusie UwB, w auli im. prof. A. Myrchy (sala 2003, I p.), zawsze w czwartki o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Pracownicy Instytutu Biologii od lat realizują projekty badawcze dotyczące ptaków, m.in. bocianów, kosów czy orlików. W działającym na UwB studenckim Kole Naukowym Biologów działa sekcja obrączkarska – jej członkowie organizują bądź biorą udział w takich wydarzeniach jak: Akcja Karmnik, liczenie ptaków zimujących czy Akcja Siemianówka. Podczas „Popołudniowej kawki z mlekiem” studenci i pracownicy opowiedzą o swoich spotkaniach z ptakami, obserwacjach, wynikach badań. Wśród prelegentów będą też m.in. działacze Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Informacje o spotkaniach można znaleźć na stronie Instytutu Biologii UwB, pod adresem: https://biol-chem.uwb.edu.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-cykl-spotkan-ornitologicznych-popoludniowa-kawka-z-mlekiem-282/

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie bocianowi białemu. Eksperci opowiedzą m.in. o intymnym życiu bocianów, ekofizjologicznych badaniach nad ich migracją czy o monitoringu tego ptaka w dolinach rzecznych północno-wschodniej Polski. Zaplanowano też część wykładu o bocianie białym w kulturze i wierzeniach ludowych. Później można będzie obejrzeć pokaz filmu "Kraina 1000 bocianów".

Na kolejnym spotkaniu (14 grudnia) naukowcy i przyrodnicy wyjaśnią m.in. dlaczego ptaki wędrują, opowiedzą o Akcji Siemianówka i podpowiedzą, gdzie obserwować ptaki w czasie wędrówek. Spotkanie w styczniu poświęcone będzie sowom, a w lutym jako temat organizatorzy proponują "Życie miłosne, życie rodzinne ptaków".

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018