16.02.2019
PL EN
09.11.2017 aktualizacja 09.11.2017

Białystok/ 24 mln zł z UE dostanie UMB na programy profilaktyczne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

24 mln zł z UE dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na programy profilaktyki zdrowia mieszkańców, np. na szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wspólnie z Białostockim Centrum Onkologii pomoże wracać do pracy osobom po chorobie nowotworowej.

Pieniądze pochodzą z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Do dofinansowania zostały wybrane projekty uczestniczące w konkursie "Aktywne i zdrowe starzenie się".

Uniwersytet Medyczny (UMB) będzie głównym podmiotem w trzech programach. Pierwszy będzie dotyczył profilaktyki chorób powodowanych przez kleszcze i eliminowania ich skutków w tych grupach zawodowych, które są na to najbardziej narażone. UMB będzie też odpowiadać za program profilaktyki zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem u osób pracujących, a także za program poprawy zdrowia osób pracujących - poinformowała uczelnia w komunikacie na swojej stronie internetowej.

O wynikach konkursu - wyborze projektów do dofinansowania - poinformował również urząd marszałkowski na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Łączna wartość tych trzech programów to 25,4 mln zł, z UE będą pochodzić 24 mln zł.

Uczelnia wesprze również Białostockie Centrum Onkologii w programie rehabilitacji osób po chorobie nowotworowej, by mogły łatwiej wracać do pracy. Wartość tego projektu to 9,5 mln zł, dotacja z UE wyniesie 8,8 mln zł.

Umowy w sprawie przyznania dofinansowania nie są jeszcze podpisane.

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, który prowadził konkurs, informował wcześniej PAP, że programy profilaktyczne, na które szukano wykonawców, mają pomóc w realizacji przygotowanych wcześniej czterech regionalnych programów profilaktyki zdrowia dla osób aktywnych zawodowo, ale dotyczących również starzenia się. Choroby odkleszczowe wskazano jako jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych mieszkańców.

Koordynator programu profilaktyki chorób odkleszczowych dr hab. Anna Malinowska-Moniuszko z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB powiedziała w środę PAP, że w ramach programu ok. 12 tys. osób z trzech powiatów, gdzie najwięcej osób zapada na choroby odkleszczowe (nie ma szczepionek na boreliozę), m.in. hajnowskiego, będzie mogło skorzystać ze szczepionek przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Zaznaczyła, że dotyczyć to będzie osób zajmujących się rolnictwem, łowiectwem i rybactwem. W projekcie nie ma leśników, którzy - jak wskazała - są obowiązkowo szczepieni w ramach wykonywania zawodu. W ramach programu będą też zajęcia edukacyjne.

Pomagać wracać do pracy osobom, które zachorowały na raka, będzie Białostockie Centrum Onkologii wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz ze szpitalem w Bielsku Podlaskim. Rehabilitacją będą objęte osoby, które zachorowały na raka w 2016 r. lub zachorują w kolejnych latach (do 2021 r.), bo do tego czasu będzie realizowany projekt. Pacjenci mają mieć większy dostęp do rehabilitacji zdrowotnej, szkoleń, edukacji - poinformowała PAP rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

Dodała, że w ramach projektu w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Łomży powstaną punkty konsultacyjne, gdzie pacjenci będą mogli korzystać z porad lekarskich, dostać zalecenia związane z rehabilitacją, które będą uwzględniać wszystkie szczegóły związane z przebytą chorobą i aktualnym stanem zdrowia.

Programy profilaktyczne będą realizowane do 2021 r. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ akw/

Copyright © Fundacja PAP 2019