16.10.2018
PL EN
30.10.2017 aktualizacja 30.10.2017

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci inauguruje 35. rok pracy z uczniami

Fot. PAP/Paweł Wernicki Fot. PAP/Paweł Wernicki

353 młodych naukowców, 150 młodych muzyków i 36 młodych plastyków weźmie udział w kolejnej edycji zajęć organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano 35. rok pracy ze zdolnymi uczniami z całej Polski.

Jak poinformowano w przesłanym PAP komunikacie, w wyniku pracochłonnej procedury kwalifikacyjnej, w której latem brały udział dziesiątki ekspertów z różnych dziedzin, na ten rok szkolny do udziału zajęciach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zaprosił 539 nastolatków. 353 z nich to młodzi naukowcy, 150 młodzi muzycy, a 36 młodzi plastycy. Ponad 150 osób przyjęto do programu po raz pierwszy i to właśnie ta grupa spotkała się na Zamku Królewskim w Warszawie w sobotę 28 października.

W powitaniu nowych stypendystów wzięło udział grono członków i współpracowników stowarzyszenia, w tym – wielu dawnych stypendystów, dziś już z doktoratami, habilitacjami, tytułami profesorskimi.

"Wybitny fizyk profesor Grzegorz Białkowski mówił, że jak się człowiek dzieli chlebem, to go ubywa. Ale jak się dzieli wiedzą, to tej wiedzy przybywa. A jaka jest idea funduszu? Fundusz to jakieś wspólne przedsięwzięcie, w które bardzo różne podmioty – osoby i instytucje – wkładają jakiś zasób. I pomnażają go, właśnie dzięki temu, że działają wspólnie” – mówiła do nowych stypendystów Maria Mach, dyrektor biura stowarzyszenia i również dawna stypendystka.

„Fundusz polega na wspólnym pomnażaniu talentów – dla wspólnej korzyści. Mówię oczywiście o kapitale naukowym – o zasobie wiedzy, o umiejętnościach, o metodologii. Ale to jest też kwestia przekazywania sobie wiedzy o tym, czym jest nauka i sztuka – jaka jest rola naukowca i artysty w społeczeństwie, jaka jest odpowiedzialność naukowca i artysty za to co robi - względem pozostałych ludzi. To są szalenie ważne zasoby, jakie gromadzimy i pomnażamy w Funduszu” - mówiła Maria Mach.

W trakcie sobotniej uroczystości o swoich badaniach opowiedzieli między innymi młoda astronomka z Torunia Zosia Kaczmarek i Tymon Radzik z Warszawy, który zajmuje się między innymi prawem, współpracując jako doradca społeczny z Ministerstwem Cyfryzacji.

Po spotkaniu na Zamku Królewskim nowi stypendyści wzięli udział w zajęciach z różnych dziedzin zorganizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. Już w listopadzie ruszają warsztaty badawcze i seminaria zorganizowane dla wszystkich uczestników programu. Kolejne zajęcia, obozy naukowe, koncerty, wystawy i rozmaite projekty służące rozwojowi talentów będą trwały do końca lata.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów działające od 1981 roku. Z jego pomocy skorzystały już tysiące utalentowanych młodych Polek i Polaków.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018